Inne

do zapamiętania

Co oznaczają kropki na twarzach przestępców? - Facet - WP.PL - tatuaż więzienny

(fot. wp.pl)

1. Mściwość
Dwie kropki oznaczają mściwość. Tatuaż musi być umiejscowiony na środku górnej części czoła. Nie można wykonać go w innym miejscu.
2. "Boże kopsnij rozum, za późno synu"
Skrót BKR ZPS. Może być wykonany w każdym miejscu - na przykład - na czole po lewej stronie.
3. Swastyka
Swastykę tatuują sobie członkowie grup nazistowskich, lub też wspólnoty rezydentów. Na infografice znak ten umiejscowiony jest na środku czoła i tu "może" zostać wytatuowany (lecz nie musi). Należy przy tym pamiętać, że symbolika faszystowska jest zakazana.
4. Silne uderzenie
Tatuuje się 1500 V na tej części ciała, którą najsilniej się uderza. Jeżeli na czole, to najsilniej bije się głową, jeżeli na ręce, to ręką, itd.
5. "Nie wiem, czy żyję"
Prosty znak zapytania może zostać wytatuowany w każdym miejscu ciała, w tym przypadku na czole powyżej skroni. Symbol informuje o "otępionym stanie", wywołanym samym pobytem w więzieniu albo też innymi czynnikami, niemniej jednak zachowanie więźnia może na to wskazywać (choć niekoniecznie, bo tatuaż mógł nie zostać usunięty, pozostawiony na przykład na pamiątkę).
6. Przystojniak
Kropka dokładnie na środku czoła. Przystojniak, inaczej "lowelas" - człowiek atrakcyjny fizycznie.
7. Człowiek do wynajęcia
TAXI - symbol, który tatuuje się z reguły po lewej stronie czoła (nie jest to jednak konieczne). W zasadzie znaczenie tego tatuażu jest bardzo proste: "Potrzebujesz człowieka? Wynajmij mnie". Bywa trochę ryzykowne, może oznaczać człowieka nielojalnego, który dla pieniędzy staje po jednej lub drugiej stronie.
8. Świr
Kropka, wytatuowana koniecznie na czole pomiędzy oczami. Oznacza osobę niezrównoważoną i nieprzewidywalną w swoim zachowaniu.
9. Piorun
Symbolizuje grypsującego, lub tego, co bije głową. Czasami, zamiast 1500W, tatuuje się symbol pioruna. Napis może być wytatuowany w każdym miejscu, na przykład na lewej części czoła nad brwią.
10. Śpiochy
Po jednej kropce na każdej powiece. Oznacza człowieka przezornego. Kogoś, kto "ma czujny sen".
11. "Alfons"
Tatuaż koniecznie musi być zrobiony przy prawym oku od strony skroni, dokładnie w miejscu, w którym kończy się oko. Oznacza się w ten sposób człowieka, który pilnuje dziewczyn trudniących się seksem.
12. Przedłużki, czyli świadome przedłużenie kary
Tak samo jak w przypadku "alfonsa", tyle że tym razem przy końcu lewego oka - od strony skroni. Umiejscowienie tego tatuażu jest tylko jedno. Oznaczają człowieka, który w każdej chwili może przedłużyć sobie wyrok, bo dla niego rok czy dwa dłużej w więzieniu nie stanowi różnicy.
13. Cynkówka
Tatuaż więzienny oznaczający grypsującego. Musi być umiejscowiony na końcu lewego oka. Jeżeli pod kropką znajduje się jeszcze jedna, to jest to z reguły potwierdzenie i wzmocnienie oryginalnego znaku.
14. Pewniacha
Kreska wytatuowana pod lewym okiem. Człowiek pewny - taki, któremu można ufać. Umiejscowienie tego tatuażu jest konieczne, traci on swoje znaczenie w innym miejscu.
15. Mgiełki
Więzień noszący ten tatuaż jest wtajemniczony w grypserę. Znak tatuuje się pod oczami, ma on formę linii podkreślających oczy.
16. Łezki
Miejsce tego tatuażu jest pod lewym okiem, w pobliżu nosa. Trzy łezki jedna pod drugą oznaczają, że człowiek ten wyraża żal, ale także ma sentyment do tego, co robił na wolności. Może też oznaczać człowieka, który - mimo wszystko - nie płacze i nie użala się nad sobą.
17. Papuas
Tatuaż umiejscowiony koniecznie na lewym policzku. Oznacza człowieka, który długo siedzi, jest recydywistą i... lubi dobrze zjeść.
18. Kapuś
Ktoś, kto donosi wychowawcom i policji, znak przymusowy. Tatuaż ten robi się na czubku nosa, co ma ośmieszać oznaczonego.
19. "Szmata"
Kolejny znak przymusowy, koniecznie umiejscawiany za uchem (lewym lub prawym). W hierarchii więziennej człowiek najniżej usytuowany.
20. Tatuaż więzienny w kształcie kropki, koniecznie na zewnętrznej dolnej wardze. Oznacza homoseksualistę lubiącego seks oralny, czasami także kogoś, kto świadczy swoje usługi seksualne innym więźniom.
21. Tatuaż więzienny w kształcie kropki, koniecznie tatuowany pod dolną wargą. Oznacza heteroseksualistę lubiącego seks oralny.
22. Kirus, pijak
Tatuaż więzienny w kształcie kropki i kieliszka, koniecznie umiejscowiony na krtani. Znaczenie jest oczywiste.
Symbolika i opisy znaczenia tatuaży pochodzą z książki Teresy Sołtysiak i Jolanty Sudar-Malukowicz, "Zjawiskowe formy patologii społecznych oraz profilaktyka i resocjalizacja młodzieży", Wydawnictwo Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego, Bydgoszcz 2003
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation