Kuchnia

Przepisy

Bułki hamburgerowe

500 g mąki pszennej
230 g wody
1 średnie jajko
40 g miękkiego masła
31 g cukru
11 g soli
8 g suchych drożdży lub 16 g świeżych
w oryginalnym przepisie jest zalecenie dodania 26 g mleka w proszku ja pominęłam
Dodatkowo

1 średnie jajko
1 łyżka mleka
sezam do posypania bułek
🔪 Instrukcje
Wszystkie składniki umieścić w misce miksera, wyrabiać przez 5 minut, po wyrobieniu ciasta miskę przykryć folią spożywczą, odstawić na 1 do 3 godzin do wyrośnięcia.
Następnie wyjąć ciasto z miski na blat, zagnieść, a następnie podzielić je na porcje po około 57 g, każda.
Z każdej porcji uformować okrągłe bułeczki, następnie kulkę ciasta delikatnie rozwałkować na placek o średnicy 9 cm, placuszki układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, zachowując między nimi 3 cm odstępy. Blaszkę z bułkami przykryć *folią spożywczą, aby ciasto nie wyschło podczas wyrastania, blachę odstawić w ciepłe miejsce na 35-40 minut.
Piekarnik nagrzać do temperatury 200 st C.
Wierzch bułek przed wstawieniem do piekarnika pomalować jajkiem roztrzepanym z 1 łyżką mleka, posypać ziarnami sezamu. Bułki pieczemy około 15 minut na złoty kolor z opcją górnej i dolnej grzałki.
Po upieczeniu wyjąć na kratkę, wystudzić.
🍔 Nie tylko do hamburgerów
Tak, tak bułki hamburgerowe można zjeść dosłownie ze wszystkim! Z miodem, dżemem, szynką, serem lub po prostu z masłem. Oczywiście użyliśmy ich również do przygotowania fantastycznych, domowych hamburgerów. Hamburgery, a w wersji wegetariańskiej burgery warzywne najlepiej smakują z domową bułką! Bułkę przed wypełnieniem dodatkami typu kotlet warzywny lub mięsny należy podgrzać, a może raczej, przypiec na suchej patelni lub w tosterze, aby nadać jej chrupkości.

⏲️ Przygotowanie
Bułki hamburgerowe są bardzo łatwe do przygotowania. Jeśli ciasto wyrobicie przy pomocy robota kuchennego, to w zasadzie wasza praca będzie polegała tylko na uformowaniu bułek. Do ostatniej fazy dzielenia i formowania przygotujcie sobie odrobinę oleju roślinnego. Olejem posmarujcie lekko blat i dłonie w ten sposób ciasto nie będzie się kleiło. Można podsypać również mąką, ale z tym trzeba uważać, bo zbyt duża ilość mąki może spowodować, że ciasto stwardnieje i po upieczeniu bułeczki nie będą już tak mięciutkie. Jeśli zostałyby bułki, które chcielibyście przechować do dnia następnego, to zamknijcie je w szczelnym pojemniku lub w torbie foliowej. Bułki tak przechowane nie będą obsychały. Zawsze można odświeżyć pieczywo przez opieczenie ich w tosterze, będą bardzo smaczne!
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation