Ogród

pod gołym niebem...., ogrod, balkon i kwiaty, calm spaces

Budleja skrętolistna | Kwiaty ogrodowe

Krzew o kaskadowym pokroju, dorastającym do 3 m wysokości.

Długie girlandy kwiatostanów budleji są prawdziwą ozdobą krzewu przez około miesiąc - w czerwcu i lipcu.
Jej kwiaty o delikatnej, fioletowej barwie całkowicie pokrywają zwieszone pędy, które przypominają wyglądem sznury korali długich nawet do 100 cm, a ich intensywny zapach zwabia setki motyli, które zbierają z nich nektar. Z tego też względu krzew ten w wielu krajach zwany jest motylim krzewem.

Ma bardzo dekoracyjne szaroomszone pędy i liście.


Warunki uprawy:
- lubi stanowisko słoneczne, półcieniste, raczej zaciszne,
- gleby o odczynie obojętnym lub zasadowym, żyzne, Jak wszystkie budleje rośnie dość szybko i preferuje gleby wprawdzie przepuszczalne(górskie gleby takie są), ale woli te lekko gliniaste niż piaski. Ważne jest by ziemia dobrze utrzymywała wilgoć
- doskonale znosi warunki miejskie,
-kwitnie na ubiegłorocznych pędach więc pędy, na których przekwitły kwiaty należy ciąć krótko zaraz po przekwitnięciu; . W tym czasie przycinamy ją tak by nam pasowała do założonego projektu. I to jest ostatnia czynność pielęgnacyjna jaką wykonujemy. Wiosną wycinamy tylko to, co przemarzło i czekamy na kwitnienie;
- rośliny zasilać nawozami wieloskładnikowymi,
- ze względu na średnią mrozoodporność (do -26 st.C) na zimę dobrze jest budleję zabezpieczyć np. kopczykiem ziemi, kory, trocin lub liści. Budleja skrętolistna należy do najbardziej mrozoodporynych gatunków budlei, jednak jeśli często duża część krzewu nam przemarza warto prowadzić ją jako drzewko, Drzewko, które znacznie łatwiej zabezpieczyć niż wielki krzew.

Budleje na rabatach bylinowych najczęściej wykorzystywane są jako niezwykle atrakcyjne tło dla innych roślin.

Rozmnażanie.
Budleja ta wytwarza wiele stosunkowo krótkich odrostów korzeniowych. Przy odrobinie staranności można te odrosty odciąć i mamy gotowy krzew. Jeśli brakuje nam cierpliwości to jak wszystkie krzewy można budleję skrętolistną rozmnażać przez wszystkie typy sadzonek.

Choroby i szkodniki
Mnie się na mojej nie udało przez te lata znaleźć ani choroby ani szkodnika.

Uprawiane pojedynczo na eksponowanym stanowisku w otoczeniu bylin lub niskich krzewów stworzą grupę o niezwykłym, romantycznym charakterze. Dobrymi ich sąsiadami będą też krzewy o purpurowych liściach, jak: śliwa dziecięca, berberys thunberga czy perukowiec.

Można je także z powodzeniem uprawiać w dużych donicach na balkonach lub tarasach.
Wtedy dla lepszego krzewienia się koronki i utrzymania niższego wzrostu oprócz cięcia warto postarać się o chemiczny środek skarlający. Kosztuje wprawdzie sporo, ale starczy nam na trzy lata(sprawdzić przy zakupie datę ważności). Otrzymamy piękną i niepospolitą ozdobą tarasu.

Uwagi

Gatunek ten odkrył nasz rodak Karol Maksymowicz w 1880 roku.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation