Kuchnia

kuchnia

Orzechowiec

Składniki na ciasto:

550 g mąki
200 g masła
160 g cukru
3 jajka
2 łyżki miodu (można zastąpić 4 łyżkami cukru brązowego)
2 płaskie łyżeczki sody
2 łyżki mleka

Składniki na krem:

3 torebki budyniu śmietankowego
4 szklanki mleka
200 g masła
8 łyżek cukru pudru
1 łyżka aromatu waniliowego

Składniki na polewę:

350 g grubo posiekanych orzechów włoskich
100 g masła
5 łyżek cukru
4 łyżki miodu

Masło przesiekać z mąką. Dodać cukier, jajka, miód i sodę wymieszaną w mleku. Wszystkie składniki szybko zagnieść ma gładko. Jeśli ciasto będzie bardzo klejące, można podsypać nieco mąką, ale niezbyt dużo, bo po upieczeniu wyjdzie suche i twarde.

Ciasto podzielić na trzy równe części i uformować z nich dość grube wałki, zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki co najmniej na godzinę lub jeszcze lepiej na całą noc. Jeśli brak nam czasu - można je wstawić na pół godziny do zamrażalnika. Ja najczęściej chłodzę je tak długo, aż budyń wystygnie.

Uwaga: Jeżeli nie robiliście jeszcze tego ciasta, proponuję nie dzielić go na trzy części, a jedynie na pół. Uzyskacie dwie grubsze warstwy przełożone budyniem. Orzechowiec wyjdzie równie wspaniały, ale będzie Wam łatwiej.

Gdy ciasto się chłodzi ugotować budyń zgodnie z instrukcją na opakowaniu, ale zmniejszając ilość mleka zgodnie z przepisem. Budyń powinien być bardzo gęsty. Przykryć go folią spożywczą tak, żeby przylegała do powierzchni (dzięki temu na wierzchu nie zrobi się warstwa skórki) i odstawić do całkowitego wystudzenia.

Piekarnik rozgrzać do temperatury 200°C. Prostokątną blachę o wymiarach 26x40 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Z lodówki wyjąć masło do kremu budyniowego, powinno zmięknąć.

Wyjąć pierwszy kawałek ciasta z lodówki, podsypać mąką i rozwałkować na wielkość blachy. Jeśli macie z tym trudności, proponuje rozwałkować je z grubsza, przenieść na papier do pieczenia, przykryć folią spożywczą i dopiero rozwałkować cieniej. Ewentualne brakujące kawałki dokleić ręcznie, oprószając w razie potrzeby mąką. To przypomina trochę układankę z puzzli.

Piec około 10 minut w temperaturze 200°C - ciasto powinno lekko się przyrumienić. Wyjąć ciasto z formy i ostrożnie odłożyć na bok do ostygnięcia. Jeżeli robicie trzy warstwy - powtórzyć to samo z drugim kawałkiem ciasta. Jeśli tylko dwie - przechodzimy do orzechów.

Gdy spód ciasta się piecze, przygotować polewę. W garnuszku rozpuścić miód, masło i cukier, dodać orzechy i gotować kilka minut, aż masa zacznie gęstnieć. Zdjąć z ognia.

Rozwałkować ostatnią porcję ciasta i wyłożyć nią blachę do pieczenia. Na wierzchu równomiernie rozprowadzić łyżką (uwaga, gorące!) orzechy w miodowym karmelu. Wstawić blachę do piekarnika i ponownie piec około 10 minut, aż orzechy się zrumienią, a ciasto upiecze. Wyjąć, ostudzić.

Przygotować krem budyniowy - mikserem utrzeć miękkie masło z cukrem pudrem na puszystą masę. Stopniowo dodawać budyń i ubijać, aż budyń i masło utworzą jednolity krem. Z początku masa nie jest jednolita, potem przypomina budyń, W końcu zmienia się w gładki, aksamitny, jasny krem. Dodać aromat waniliowy, ewentualnie dosłodzić do smaku.

Z przestudzonych blatów ostrożnie zdjąć papier do pieczenia. Blat z orzechami może pękać, więc najlepiej odwrócić go orzechami do dołu przy pomocy deski do krojenia. Na blat spodni wyłożyć połowę kremu, kolejny blat, znów krem i na koniec blat z orzechami. Jeśli mamy tylko dwie warstwy ciasta, to po prostu blat spodni, krem i blat z orzechami. Lekko docisnąć.

Najlepiej podawać po schłodzeniu przez noc w lodówce. Orzechowiec smakuje najlepiej dzień-dwa po upieczeniu.

Smacznego!
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation