Przepisy

38 inspiracji
1 obserwujący
Pierniczki jak z Kopernika – miękkie i pulchne

Składniki

- 2 szklanki mąki pszennej tortowej
- 1 jajko
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 1 czubata łyżka miodu
- 2 łyżeczki przyprawy korzennej
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 25g świeżych drożdży
- 40g miękkiego masła

Przepis

Mąkę wymieszać z cukrem pudrem, sodą i przyprawą do piernika. Miód podgrzać z masłem do rozpuszczenia, następnie dodać drożdże. Całość wymieszać. Do suchych składników dodać płynne razem z jajkiem. Wyrobić na gładkie i elastyczne ciasto. Rozwałkować (w razie potrzeby podsypać odrobiną mąki) na ulubioną grubość (grubsze są bardziej miękkie), wycinać foremkami dowolne kształty. Piec około 10 – 15 minut (lepiej nie piec zbyt długo, bo twardnieją) w piekarniku nagrzanym do 190°C.
OBŁĘDNY SERNIK ŚMIETANKOWY- BARDZO PROSTY PRZEPIS, A SMAK ZNIEWALA
Składniki na około 20 porcji:

piekłam w kwadratowej tortownicy o boku 26 cm, można też piec w dużej okrągłej tortownicy 28-29 cm

1 kg dobrego twarogu sernikowego w wiaderku (użyłam z Piątnicy)

330 ml śmietanki kremówki 30% (1 kubeczek np. z Mlecznej Doliny)

5 jajek

szczypta soli

1 szklanka drobnego cukru

1 opakowanie budyniu śmietankowego bez cukru (40 g)

na polewę:

1 i 1/2 szklanki kwaśnej śmietany 18%

2 czubate łyżki cukru pudru



Piekarnik rozgrzać do 160 stopni C (grzanie góra dół).

Jajka wbić do dużej miski, zmiksować do połączenia razem z cukrem i szczyptą soli.(Nie ubijać).Dodać pozostałe składniki (twaróg, śmietankę, budyń) i miksować, aż do uzyskania jednolitej konsystencji- masa będzie dość rzadka.

Dno formy wyłożyć papierem do pieczenia (najlepiej złożyć go podwójnie, by był grubszy i lepiej uszczelniał tortownicę).

Przelać masę do przygotowanej formy, umieścić w rozgrzanym piekarniku i piec przez godzinę.

Pod koniec pieczenia przygotować polewę. Do śmietany przesiać przez sitko cukier puder i wymieszać dokładnie.

Po godzinie wyjąć gorący sernik, temperaturę w piekarniku zwiększyć do 180 stopni C, rozsmarować na powierzchni sernika polewę śmietankową i włożyć na kolejne 15 minut do piekarnika. Uchylić piekarnik, pozostawić tam jeszcze sernik przez 10 minut, wyjąć, wystudzić i schłodzić przez kilka godzin w lodówce w szczelnym pojemniku *



* UWAGA: po wystygnięciu sernika przełożyłam go do szczelnego pojemnika na ciasto i tak schładzałam w lodówce. Sernik musi być w szczelnym pojemniku z dwóch powodów- po pierwsze by nie wysychał, a po drugie by nie wchłaniał zapachów z lodówki i z metalowej blaszki, w której go piekliśmy- chyba nie ma nic gorszego niż sernik o posmaku metalu, wędzonej kiełbasy lub cebuli ;)
Mini serniczki na zimno z karmelem

Składniki
500 g twarogu sernikowego z wiaderka
8 dużych biszkoptów
250 ml śmietany słodkiej 30%
śmietan-fix lub inny usztywniacz do śmietany
2 łyżki żelatyny
2 łyżki rozpuszczalnego kakao
3 łyżki cukru
300 g masy kajmakowej
Dodatkowo:

8 szklanek do herbaty
8 kieliszków
Przygotowanie

krok-po-kroku

1.Rozpuszczamy w gorącej wodzie jedną łyżkę żelatyny. Bitą śmietanę ubijamy z śmietan-fixem na sztywno. Ser miksujemy razem z cukrem i dodajemy do niego ubitą śmietanę, masę dzielimy na dwie równe części. Do jednej części masy serowej dodajemy dwie łyżki rozpuszczalnego kakao, żelatynę i miksujemy na małych obrotach. Całość nakładamy łyżką do szklanek, wychodzi około po trzy łyżki masy do szklanki. W środek masy wciskamy kieliszki,tak, by nie dochodziły do samego denka. Wkładamy wszystkie szklanki do lodówki na około godzinkę.

2.Rozpuszczamy w gorącej wodzie jedną łyżkę żelatyny. Do kieliszków nalewamy gorącej wody ( ja do tego wykorzystałem strzykawkę), powoli wyciągamy kieliszki z masy serowej. Powinno się pojawić ładne wgłębienie na masę karmelową. Masę kajmakową mieszamy z 4 łyżkami mleka, dzięki temu będzie bardziej płynna. Napełniamy wgłębienia serniczków masą karmelową, po dwie łyżeczki karmelu.

3.Łączymy połowę masy serowej z żelatyną. Przekładamy masę do szklanki łyżką, wychodzi podobnie jak z ciemną masą po 3 łyżki na szklankę. Na górę układamy biszkopt i wszystkie szklanki lądują w lodówce na godzinkę.

4.Po godzinie gotujemy wodę w garnku do takiej wysokości jak sernik w szklance. Patyczkiem do szaszłyków podcinamy boki serniczka. Szklankę wkładamy na chwile do garnka z gorącą wodą, następnie obracamy do góry nogami i stukamy w deskę aż sernik wypadnie. Po wyjęciu wszystkich serników ponownie wkładamy wszystkie do lodówki. Po pół godzinie powinny być gotowe do jedzenie. Smacznego.

http://zmiksowani.pl/przepis/606049
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Następna strona