Jedzenie

565 inspiracji
by Patt
3 obserwujących
Czosnkowa sałatka z różyczek brokułowych

Przepis po kliknięciu w zdjęcie
Lepki piernik z powidłami i czekoladą
Składniki:



* 3 1/2 szklanki mąki pszennej

* 1 szklanka cukru

* 440 g płynnego miodu

* 250 g miękkiego masła

* 6 jajek

* 6 czubatych łyżek kwaśnej śmietany 18%

* 4 pełne łyżeczki przyprawy do piernika

* 2,5 płaskich łyżeczek sody

* 2 pełne łyżki kakao



Przełożenie:



* 2 słoiczki powideł śliwkowych



Polewa:



* 100 g gorzkiej czekolady

* 50 g mlecznej czekolady

* 8 - 9 łyżek kremówki



Miękkie masło ucieramy z cukrem na puszystą masę, a następnie dodajemy po jednym jajku. (Jeśli będziecie mieć za zimne jajka, masa będzie wyglądać na zważoną, ale nie przejmujcie się, wszystko się wyrówna po dodaniu mąki.)

Do masy jajeczno maślanej dodajemy miód i śmietanę. Cały czas miksujemy. Kiedy składniki się połączą, dodajemy wymieszane suche składniki (mąkę, kakao, przyprawę do piernika i sodę). Miksujemy dopóki ciasto nie będzie gładkie.

Formę o wymiarach 25x35 (ewentualnie 25x40 cm) wykładamy papierem do pieczenia i delikatnie natłuszczamy. Przelewamy do niej ciasto i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 175 stopni i pieczemy około 60 minut. Najlepiej jednak sprawdzic patyczkiem, czy ciasto jest już suche. Zapewne, po około 30 minutach ciasto będzie już dość brązowe z wierzchu, wówczas musicie przykryć je papierem do pieczenia, aby się nie spiekło zbyt mocno.

Upieczone ciasto początkowo studzimy w formie, a następnie wyjmujemy je i studzimy na kratce.

Kiedy ciasto jest już zimne, przecinamy je na pół i przygotowujemy powidła do przełożenia.

Powidła umieszczamy w rondelku z grubym dnem i gotujemy około 8 minut, mieszając je, by nie przywierały do garnka. Gorące powidła nakładamy na ciasto (ok 2/3 ilości), przykrywamy, a na wierzchu ciasta, rozsmarowujemy resztę powideł. Bardzo ważne jednak jest, by nakładać je na ciasto zaraz po zdjęciu ich z ognia.

Piernik odstawiamy na około 2 godziny do lodówki, by powidła zastygły. Będzie to jedyny czas, kiedy piernik trzymamy w lodówce.

Wierzch ciasta dekorujemy polewą. Połamaną czekoladę podgrzewamy razem ze śmietanką w kąpieli wodnej i albo rozsmarowujemy ją na wierzchu ciasta, albo tak jak ja, umieszczamy w szprycy, zakładamy końcówkę z małą dziurką i polewamy cienkim strumykiem tworząc drobną kratkę.
Pierś z kurczaka ze szpinakiem i mozzarellą

Składniki:
-pierś z kurczaka
-czosnek
-ser mozzarella
-liście szpinaku
-sół i pieprz

Przepis:
Szpinak podsmaż z czosnkiem. Piersi rozbij, nakładaj po kawałku mozzarelli i łyżkę szpinaku. Zwiń, posól, popieprz. Rozgrzej piekarnik do 180°C i zapiekaj przez 45 min

żródło : wszystkookuchni.pl
tort lodowy ;D krakersy, roztopiona czekolada, herbatniki, lody czekoladowe, miniaturowe pianki
Pychotka kokosowo – makowa z polewą czekoladową
Składniki:
Beza:
6 białek
3/4 szklanki cukru pudru
150g wiórków kokosowych
1 szklanka suchego maku
1/4 łyżeczki aromatu migdałowego
1/4 łyżeczki aromatu waniliowego
Krem budyniowy:
6 żółtek
3/4 szklanki cukru
2 czubate łyżki mąki tortowej,
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1/2 litra mleka
1 kostka miękkiego masła – w temperaturze pokojowej (użyłam 200g)
1/3 łyżeczki aromatu waniliowego (możemy użyć prawdziwej wanilii lub cukru wanilinowego)
Wierzch:
około 100-120g biszkoptów
Polewa:
1/4 kostki margaryny
2 łyżki ciemnego kakao bez cukru
3/4 szklanki cukru
3 łyżki wody
1 łyżka mąki ziemniaczanej

pychotka

Beza:
1. Białka ubić na sztywną pianę i stopniowo dodawać cukier puder, mieszać mikserem, aż masa stanie się gęsta i lśniąca.

2. Następnie dodać mak, wiórki kokosowe, aromaty i wymieszać delikatnie łyżką. Ciasto przełożyć do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia o wymiarach 33x23cm. Wyrównać i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec w temperaturze 160oC na funkcji termoobieg przez około 20-25 minut (na funkcji góra-dół 180oC), aż ładnie się przyrumieni.
Po wyjęciu z piekarnika odstawić co całkowitego ostygnięcia.

Krem budyniowy:
3. Żółtka z cukrem ubić na białą pianę (mikserem na najwyższych obrotach przez około 5-6minut).

4. Dodać obie mąki, mleko i dokładnie wymieszać. Masę przełożyć do rondelka z grubym dnem i podgrzewać, cały czas mieszając, aż masa się zagotuje (powstanie gęsty budyń). Zdjąć z ognia i odstawić do ostygnięcia – masa ma mieć temperaturę pokojową, jak masło.

5. Masło utrzeć (ucierać mikserem na najwyższych obrotach przez około 4 minuty).

6. Następnie do masy budyniowej dodawać po 1 łyżce masła, po każdym dodaniu wymieszać krótko mikserem na średnich obrotach, aż składniki się połączą. Na końcu dodać aromat, wymieszać.

pychotka

7. Gotowy krem wyłożyć równomiernie na upieczonej bezie. Na wierzchu poukładać biszkopty.

Polewa:
8. Do rondelka przełożyć margarynę, dodać kakao, cukier, wodę i zagotować. Wsypać 1 łyżkę mąki ziemniaczanej i energicznie, szybko wymieszać, znów zagotować. Polewę zdjąć z ognia i odstawić na około 15-20 minut do przestygnięcia.

9. Gotową polewę wylać na wierzch biszkoptów. Ciasto odstawić na parę godzin, aż polewa całkowicie ostygnie i bardziej zgęstnieje, a smaki się przenikną.

Udanych wypieków:)
Torcik galaretkowy z truskawkami i kiwi

" Torcik, nie torcik, a może bardziej deser galaretkowo-owocowy, a raczej owocowo-galaretkowy, gdyż jest tu bardzo dużo owoców. Do przygotowania tego deseru użyłam "Galaretek na szybko" firmy Delecta, które otrzymałam do przetestowania. Charakterystyczną cechą tych galaretek jest to, że nie zawierają żelatyny pochodzenia zwierzęcego, a w zamian zastosowano karagen - składnik roślinny pochodzący z glonów morskich, także te galaretki mogą być spożywane przez wegetarian. Wraz z galaretkami otrzymałam również bardzo ładną formę silikonową, w której zrobiłam ten owocowy deser, ale można go również przygotować w pojedynczych pucharkach, przekładając kolorowe warstwy na przemian. Jedną warstwę zrobiłam z truskawkami i galaretką truskawkową, a drugą z kiwi i galaretką agrestową, gdyż chciałam wypróbować, czy rzeczywiście galaretka stężeje z tym owocem, jak to jest napisane na opakowaniu. Wszystkie moje wrażenia opisuję w dalszej części posta.
Deser jest bardzo soczyście owocowy i dla lubiących galaretki na pewno bardzo smaczny, a żeby było jeszcze nam przyjemniej można podać go z dodatkiem bitej śmietany. "


Składniki:

200 g truskawek
200 g kiwi
1 galaretka truskawkowa
1 galaretka agrestowa

Truskawki odszypułkować i pokroić na ćwiartki. Kiwi obrać i pokroić na mniejsze kawałki. Galaretkę truskawkową zalać 500 ml gorącej wody, wymieszać do rozpuszczenia i zostawić, żeby przestygła. Do foremki wlać cienką warstewkę galaretki, tak na ok. 3-5 mm i wstawić do lodówki. Gdy pozostała galaretka nabierze konsystencji żelowatej dodać truskawki i wymieszać. Wyłożyć do foremki na zastygniętą już warstwę galaretki i wstawić do lodówki. Następnie przygotować galaretkę agrestową i wymieszać z kiwi. Wyłożyć na zastygniętą warstwę truskawkową i wstawić ponownie do lodówki.



A teraz czas na podsumowanie "Galaretek na szybko":
Pierwszą różnicą jaką zauważyłam to wygląd i struktura samego proszku, który przypomina coś jak gdyby mąkę. Po zalaniu gorącą wodą galaretka ma mętny kolor, ale już po chwili mieszania staje się bardzo klarowna.
Na dużą pochwałę zasługuje fakt, że omawiane galaretki bardzo szybko się rozpuszczają. Wystarczy dosłownie kilka ruchów łyżką i już są całkowicie rozpuszczone.
Kolejną zaletą, którą chcę podkreślić, jest to że rzeczywiście te galaretki tężeją w bardzo krótkim czasie. Po ok. 20-30 minutach od zalania gorącą wodą zaczynają już tężeć i to w temperaturze pokojowej. Jest to naprawdę dużym plusem.
"Galaretki na szybko" mają bardziej delikatną konsystencję niż galaretki z żelatyną. Nawet po całkowitym zastygnięciu nie są takie bardzo sztywne.
Jak wspominałam przetestowałam galaretkę z wykorzystaniem owoców kiwi i tutaj moje odczucia są mieszane, gdyż w tej roli galaretka się nie sprawdziła. Z wierzchu była jakby zastygnięta, ale w środku ciągle była miękka i taka żelowata, po prostu nie stężała całkowicie. Na zdjęciach ta warstwa z kiwi jeszcze jakoś się trzyma, gdyż były robione zaraz po wyjęciu z lodówki. Jednak już po pewnym czasie w temperaturze pokojowej warstwa galaretki z kiwi zaczęła, jakby to powiedzieć, po prostu "siadać", w przeciwieństwie do warstwy galaretki z truskawkami, która trzymała się idealnie. Może było za dużo owoców kiwi, a może powinnam zmniejszyć ilość wody do rozpuszczenia galaretki, coś tutaj było nie tak i jeszcze się temu przyjrzę dokładniej i oczywiście dopiszę kolejne swoje spostrzeżenia. Podsumowując, mogę stwierdzić, że "Galaretki na szybko" są przydatnym produktem, gdyż znacznie skracają czas związany z ich przygotowywaniem. Moim zdaniem ze względu na swoją taką miększą konsystencję bardziej nadają się na galaretkowe desery w pucharkach.
Smacznego
Konfitura z truskawek

Składniki:

1 kg truskawek,
sok i skórka z jednej cytryny,
700 g cukru.
Wykonanie:
Umyć truskawki pod bieżącą wodą i oczyścić z szypułek. Osuszyć papierem kuchennym.
Przełożyć truskawki do dużej miski, dodać obraną skórkę z cytryny (wcześniej sparzyć ją wrzątkiem), wsypać cukier, wlać sok z cytryny, zamieszać. Całość przykryć czystą ściereczką i włożyć do lodówki na 12 godzin.
Po tym czasie przełożyć truskawki do garnka i zagotować mieszając od czasu do czasu drewniana łyżką. Gotować przez około godzinę w międzyczasie od czasu do czasu zbierając tworzącą się na powierzchni pianę. Konfiturę gotować do momentu, aż nie uzyska pożądanej przez was gęstości. Wyciągnąć skórkę cytrynową i przelać otrzymaną konfiturę do wysterylizowanych słoików, zamknąć i przechowywać w ciemnym, chłodnym i przewiewnym miejscu.
Delektuj się!: Pieczone ziemniaki
Składniki (dla 2 osób):

800 g ziemniaków
1 łyżka oliwy z oliwek
1 łyżeczka słodkiej, czerwonej papryki w proszku
1 łyżeczka ostrej, czerwonej papryki w proszku
1/2 łyżeczki oregano
1/2 łyżeczki tymianku
1 łyżeczka rozmarynu
1/2 łyżeczki soli


Przygotowanie:
Ziemianki obrać, umyć, pokroić w grubą kostkę (ok. 2-3 cm). Osuszyć z nadmiaru skrobi na ręczniku papierowym. Przesypać do miski, dodać pozostałe składniki i dobrze wymieszać. Umieścić na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 20-25 minut.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Następna strona