Inne

ciekawostki. porady

Przegorzan kulisty – zastosowanie

Przegorzan kulisty posiada zastosowanie lecznicze powodujące poprawę samopoczucia i przyrost energii. Ponadto wpływa na wyostrzenie wszystkich zmysłów: zmysł smaku, słuchu, dotyku i powonienia.

To lecznicze zioło wzmaga napięcie mięśni szkieletowych i działa wzmacniająco na organizm człowieka. Ponadto jest często używany w zaniku nerwu wzrokowego, bólach mięśni, ponieważ zawiera wiele echinopsine. Wpływa to na aktywność układu sercowo-naczyniowego (zwiększa amplitudę serca i przyspiesza ich rytm).

Zielarze postrzegają przegorzan, jako doskonały środek na osłabienie, zawroty i silne bóle głowy. Ponadto potwierdzono, że roślina ta zwiększa przepuszczalność błon komórkowych. Działanie ochronne tej rośliny zabezpiecza organizm człowieka przed chorobami układu krążenia. Systematyczne zażywanie nalewki na bazie tego zioła, może ustrzec przed miażdżycą tętnic, nadciśnieniem tętniczym czy chorobą wieńcową.

Składniki zawarte w roślinie wpływają leczniczo na układ nerwowo-mięśniowy, oddechowy, moczowy, dlatego wykorzystywany jest do niwelowania takich problemów zdrowotnych jak:

Rwa kulszowa,
Nadciśnienie tętnicze
Rozszerza naczynia krwionośne
Udar mózgu
Stwardnienie rozsiane
Paraliż
Niedowłady kończyn
Uszkodzeń nerwów obwodowych
Łagodzenia napadów padaczkowych
Miażdżyca tętnic
Choroba wieńcowa
Ból głowy
Zmęczenie
Stan zapalny
Łuszczyca
Zatrzymanie krwawienia
Zanik mięśni,
Miastenia,
Impotencja
Środek moczopędny
Zakaźne zapalenie wątroby
Zapalenie opłucnej
Zapalenie płuc.

Stwardnienie rozsiane jest poważną chorobą, zaburzającą normalne funkcjonowanie. Dzięki tej roślinie można spowolnić postęp tej choroby. Przegorzan kulisty wspomaga odzyskanie sprawności fizycznej i psychicznej. Dzięki zawartości cennych olejów tłuszczowych w owocach rośliny, może być ona stosowana, jako hemostazy (mechanizm zapobiegający wypływowi krwi z naczyń krwionośnych) i lek przeciwzapalny. Zioło ma potwierdzony wpływ na pobudzenie odruchu z rdzenia kręgowego, co zwiększa napięcie mięśni i lepszą aktywność ruchową. Przeciwzapalne właściwości zioła przyspieszają ustąpienie zapalenia płuc i opłucnej, chroniąc chorego przed powikłaniami.
Przegorzan kulisty – sposoby użycia

Przegorzan kulisty jest przygotowywany w formie nalewki i wywaru.
Przegorzan kulisty – wywar

Jedną łyżeczkę zmiażdżonych nasion zalać szklanką wody i gotować przez kwadrans. Pozostawić do ostygnięcia, następnie przecedzić i spożywać do czterech razy dziennie po 2 łyżki.
Przegorzan kulisty – nalewka

Jedną łyżkę zmielonych nasion zalać 200 ml alkoholu. Mieszaninę odstawić w chłodne miejsce i pozostawić na 14 dni, od czasu do czasu potrząsając naczyniem. Po upływie tego czasu, nalewkę przecedzić i spożywać przed jedzeniem ( pół godziny), do dwóch razy dziennie po 10 do 20 kropli.

W przypadku chorób skórnych, gdy należy zastosować środek o działaniu przeciwzapalnym, można więc użyć nalewki z tej rośliny do przemywania miejsc zmienionych chorobowo.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation