Uroda

zdrowie i uroda

Geranium jest rośliną leczniczą. Anginowiec (anginka) należy do tej samej rodziny co pelargonie, nawet podobnie wygląda. Ma intensywny cytrynowo-różany zapach i pomaga w wielu dolegliwościach. Dlaczego warto go trzymać na parapecie?
Rodzinnym terenem geranium jest południowa Afryka. W naturalnych warunkach anginowiec rośnie jako dość duży krzew, a w klimacie południowoeuropejskim uprawia się go na plantacjach. W Polsce – z racji klimatu – można uprawiać tę roślinę tylko w doniczce. Na szczęście geranium nie jest wymagające i poradzi sobie z nim nawet niedoświadczona osoba. Anginowiec uprawiany w naszych mieszkaniach botanicy określają jako pelargonię szorstką.
Jest rośliną wieloletnią o gałęzistych, drewniejących pędach. Ma jasnozielone liście na długich ogonkach, a całą roślinę pokrywają drobne włoski, które mają gruczoły z olejkami eterycznymi o delikatnym cytrynowo-różanym zapachu. Geranium zakwita – choć rzadko – małymi, jasnoróżowymi kwiatkami.
Geranium: pielęgnacja
Pamiętaj o regularnym podcinaniu liści, aby nadać roślinie ładny kształt i pobudzić ją do wzrostu, oraz o obrywaniu ich zeschniętych fragmentów. Ważne jest też regularne podlewanie rośliny – najlepiej wlać wodę do podstawki. Anginka lubi światło – dobrze będzie się czuła na parapecie, w jasnym miejscu. Rozmnaża się ją, ucinając długi, zdrowy pęd i wkładając go do wody, by wytworzył korzonki.
Geranium: właściwości i zastosowanie liści
Są pomocne np. w reumatyzmie – trzeba sporządzać z nich okłady na bolące miejsca,
pomagają na ból uszu – podobno skutecznie działa wkładanie do nich świeżych liści lub olejku z nich,
mogą być dodatkiem do potraw – można dodać je do herbaty, co polepszy jej aromat; kuchnia południowoeuropejska używa ich jako dodatku do sosów, dżemów, słodkiego pieczywa,
działają łagodząco na skórę (geranium likwiduje liszaje, choroby skóry, egzemy) – garść świeżych listków drobno pokrój i dodaj do kąpieli (bezpośrednio do wanny z wodą lub po zaparzeniu pod przykryciem),
lici zapakowanych w przepuszczające powietrze płócienne woreczki można używać jako zapachu do szafy z ubraniami,
niektórzy uważają, że wdychanie zapachu liści lub olejku z geranium obniża ciśnienie krwi.
Listki i kwiaty można kandyzować, by wykorzystać je do dekoracji ciast i deserów. Dodatkowo wieczorna inhalacja z liści geranium na wiele osób działa nasennie.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation