ciasto

52 inspiracje
by KaśkaK
2 obserwujących
2 banany + 1 szklanka otrebow. dodaj co masz pod reka, wiorki kokosowe, orzechy, kawalki czekolady. Wstaw do piekarnika na 15 min (200°)
Murzynek
SKŁADNIKI:

1 kostka (250g) margaryny
1,5 szklanki cukru
3/4 szklanki wody
3 łyżki kakao
1 łyżka cukru waniliowego
4 jajka
2 szklanki mąki
1 łyżka proszku do pieczenia
masło i bułka tarta do przygotowania formy



WYKONANIE:

Margarynę, cukier, wodę, kakao, cukier waniliowy włożyć do garnka i mieszając podgrzewać aby cukier i tłuszcz się rozpuścił, a składniki dobrze się połączyły. Doprowadzić do wrzenia. Odlać pół szklanki płynu i odstawić (po upieczeniu ciasta wykorzystamy go jako polewę).

Resztę płynu ostudzić i zmiksować z dodawanymi kolejno: mąką (dodajemy porcjami), proszkiem do pieczenia i jajkami (dodajemy stopniowo po 1 jajku).

Ciasto wlać do formy wysmarowanej masłem i posypanej tartą bułką (forma keksowa długości minimum 30 cm). Wstawić do piekarnika nagrzanego do 160 stopni. Piec ok. 50 minut.

Ciepłe ciasto polać odstawioną polewą. Polewa jest dość płynna, więc wylewam ją na ciasto kiedy jest ono jeszcze w foremce. Wtedy to co spłynie z ciasta na dno foremki wsiąka w nie od spodu.
Najlepsze kruche rogaliki!!!

Składniki:
500 g mąki pszennej typ 500
250 g smalcu
230 g śmietany 18%
Dodatkowo:
powidła śliwkowe
cukier puder

Śmietana i smalec z prosto z lodówki. Mąkę przesiać z szczyptą soli, następnie dodać smalec i posiekać nożem. Dodać śmietanę i wyrobić gładkie ciasto. Podzielić na 4 części. Jedną sobie zostawiamy a pozostałe wkładamy do lodówki. Rozwałkowujemy na ok 3 mm, i dzielimy na 8 trójkątów. Na brzeg ciasta nakładamy 1 łyżeczkę powideł. Muszą być gęste żeby podczas pieczenia nie wypłynęły. Zwijamy i odkładamy na blaszkę do pieczenia wyłożoną papierem do pieczenia. Postępujemy tak z pozostałym ciastem. Rogaliki nie rosną wiec można upiec dwie partie na raz. Gotowe rogaliki pieczmy w tem. 190 C przez 20 - 30 minut. Do lekkiego zrumienienia. Ciepłe posypać cukrem pudrem
Maślankowy łaciatek

Składniki na małą porcję - piekłam w aluminiowej foremce 6 na 20 cm:
2 jajka
0,5 szklanki cukru pudru
1 łyżka cukru waniliowego
0,5 szklanki maślanki naturalnej
1 szklanka mąki pszennej warmińskiej T 500 Młynomag
1 łyżeczka proszku do pieczenia + szczypta ekstra
5 łyżek oleju
1 łyżeczka kakao
kilka kropli olejku rumowego
Dodatkowo:
szczypta soli do ubijania białek
olej do posmarowania foremki
mąka do oprószenia foremki
Przygotowanie:
Oddzielam żółtka od białek i umieszczam je w oddzielnych miskach. Zaczynam od ubicia białek ze szczyptą soli - na sztywną pianę - odstawiam tę miskę na bok. Następnie do żółtek wsypuję cukry i miksuję je razem kilkanaście sekund, by się połączyły. Dolewam maślankę, miksuję do połączenia (uwaga, pryska), po czym stopniowo dosypuję mąkę i proszek do pieczenia. Dolewam olej i olejek rumowy, miksuję wszystko do uzyskania gładkiego ciasta. Do ciasta przekładam ubitą pianę i delikatnie łączę wszystko mieszając łyżką. Następnie do miski po ubitej pianie przekładam połowę ciasta, dodaję do niej kakao i szczyptę proszku do pieczenia, delikatnie mieszam. Oba ciasta wykładam na przemian łyżką do natłuszczonej i oprószonej mąką foremki, a potem wstawiam ją do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. na ok. 45 minut (do suchego patyczka).
EVERYDAY FLAVOURS: RUGELACH Z MASŁEM DYNIOWYM I ORZECHAMI.

poniedziałek, 20 listopada 2017
RUGELACH Z MASŁEM DYNIOWYM I ORZECHAMI.
Powoli, ale bardzo powoli zaczynam myśleć o świętach, ale zanim rozkręcę się na dobre mam dla Was jeszcze kilka jesiennych przepisów. Zacznę może od tych prześlicznych, małych rogalików z nadzieniem dyniowo-orzechowym, które wkradły się na listę naszych ulubionych jesiennych słodyczy.
Przepiękna ceramika którą wykorzystałam na zdjęciach jest zrobiona przez zdolną MARTĘ.






RUGELACH Z MASŁEM DYNIOWYM I ORZECHAMI
korzystałam z przepisu ze strony HALF BAKED HARVEST

CIASTO
180 g zimnego masła
250 g śmietankowego serka
2 łyżki brązowego cukru
1 łyżka ekstraktu waniliowego
330 g mąki pszennej
szczypta soli

NADZIENIE
500 g PUREE Z DYNI
70 g brązowego cukru
2 łyżki syropu klonowego
1 łyżka ekstraktu waniliowego
1/2 łyżka cynamonu
1/2 łyżeczki przyprawy piernikowej
1 szklanka posiekanych orzechów, użyłam laskowych


1 żółtko + trochę mleka
brązowy cukier do posypania

W misce miksera umieścić masło, serek, ekstrakt oraz cukier. Ubijać na wysokich obrotach aż masa stanie się puszysta. Do ciasta dodać mąkę oraz sól i mieszać do połączenia się składników. Ciasto uformować w kulę, zawinąć w folię spożywczą i umieścić w lodówce na minimum 30 minut.
W międzyczasie przygotować masło dyniowe umieszczając w rondlu puree z dyni, brązowy cukier, syrop klonowy oraz przyprawy. Całość gotować około 10 minut (w zależności od gęstości puree) aż masło zgęstnieje, następnie schłodzić.
Piekarnik nagrzać na 180 stopni C. Ciasto podzielić na cztery części, każdą rozwałkować na kształt okręgu na którym rozsmarować 1/4 masła dyniowego oraz rozsypać równomiernie 1/4 część posiekanych orzechów. Każdy okrąg podzielić na 12 trójkątów, po czy trójkąty zwinąć w rogaliki. Uformowane rogaliki umieścić na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Żółtko wymieszać z mlekiem, a następnie tak przygotowaną mieszaniną posmarować wszystkie rogaliki, po czym posypać je brązowym cukrem. Blachę z rogalami wstawić do nagrzanego piekarnika i piec około 20 minut, do zrumienienia się wierzchu ciastek.
SMACZNEGO!!!
puszyste ciacho jogurtowe z jabłkiem :)

mało kaloryczne, można jeść bez nawet w większych ilościach ;)


Składniki (tortownica 26 cm):
2 duże jabłka (u mnie słodkie)
1/3 szklanki cukru
100 g jogurtu naturalnego
3 jajka
1 szklanka mąki tortowej
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
cukier waniliowy
można dodać cynamon (ja nie dawałam)

Jabłka obrać, wydrążyć gniazda nasienne i pokroić w kostkę (7-8 mm). Jajka ubić z cukrami na puszystą masę. Dodać mąkę, jogurt naturalny i proszek do pieczenia. Następnie łyżką wymieszać z jabłkami. Ciasto przelać do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia (samo dno) i piec w 180 stopniach około 40 minut. Sprawdzić patyczkiem przed wyjęciem ciasta z piekarnika czy jest już upieczone.
Murzynek z serem. Czekoladowe ciasto z serem. | Składniki: (polecana forma – kwadratowa tortownica 24×24 lub tortownica 24 cm)

Ciasto czekoladowe (murzynek):

2 jajka M
2 szklanki mąki pszennej (u mnie koszalińska Młyny Stoisław)
niespełna 1 szklanka oleju (4/5 szklanki)
1 szklanka mleka
1/2 szklanki cukru
2 łyżki dżemu z czarnej porzeczki
2 łyżki ciemnego kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody

Na sernikową część:

1/2 kg sera z wiaderka
2 jajka M (osobno białka i żółtka)
1/2 szklanki cukru
1/2 kostki margaryny (125 g) miękkiej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
mała szczypta soli

Przygotowanie:

Formę natłuszczamy i obsypujemy kaszą manną.

Do miski wbijamy 2 jajka, dodajemy mleko i cukier, całość miksujemy. Następnie powoli dodajemy mąkę z proszkiem do pieczenia i sodą, powoli miksujemy. Kolejno wlewamy olej, znów miksujemy. Na koniec dodajemy dwie łyżki dżemu z czarnej porzeczki i kakao, miksujemy.

Czekoladowe ciasto wylewamy do przygotowanej formy.

Przygotowujemy część sernikową:

Do jednej miski wbijamy żółtka, do drugiej białka (z dwóch jaj).

Białka ubijamy ze szczyptą soli.

Żółtka miksujemy z miękką margaryną i cukrem. Następnie do naszej masy dodajemy mąkę ziemniaczaną, znów miksujemy. Po czym stopniowo dodajemy biały ser. Miksujemy na małych obrotach.

Na koniec dodajemy ubitą pianę z białek, miksujemy chwilę na małych obrotach do połączenia.

Masę sernikową wykładamy łyżką na masę czekoladową.

Murzynek z serem. Czekoladowe ciasto z serem.

Ciasto wkładamy na nagrzanego do 210 stopni piekarnika (u mnie na środkowy poziom). Pieczemy około 40-45 minut do tzw. suchego patyczka (wbijamy w ciasto, a nie w ser). Czas pieczenia zależy od piekarnika.

Gdy ciasto przestygnie wyciągamy je z formy.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Następna strona