Inne

dieta

Jaki trening wybrać ?
Ćwiczenia fizyczne przyspieszają metabolizm, pobudzają termogenezę i zwiększają całodobowy bilans kaloryczny. Wydatek energetyczny uzyskamy wykonując każdą formę ruchu, ale nie wszystkie ćwiczenia będą równie dobre przy redukcji tkanki tłuszczowej. W zależności od rodzaju i intensywności wysiłku jak również dostarczanego pożywienia energia będzie czerpana z różnych źródeł. Nie ulega jednak wątpliwości że samą dietą nie jesteśmy w stanie spalić dużej ilości tłuszczu w krótkim czasie, tak jak to ma miejsce podczas odpowiedniego treningu fizycznego.

Ćwiczenia aerobowe.
Wspomagają proces spalania tkanki tłuszczowej i są sprzymierzeńcem w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Treningi w formie szybkich marszów, joggingu czy jazdy na rowerze powinny być wykonywane ze stałą i umiarkowaną intensywnością. Tętno powinno mieścić się w zakresie 65-75% HRmax, wówczas to tkanka tłuszczowa będzie stanowiła podstawowe źródło energetyczne. Już po około 30 min. kwasy tłuszczowe zaczynają przeważać jako źródło energii dla pracujących mięśni, optymalna długość treningu będzie wahać się więc w granicach 60-90 min. Wysiłki tlenowe są zalecane szczególnie dla osób początkujących i starszych, pozostali powinni bardziej urozmaicać swój trening, zmieniając jego czas i intensywność.

Ćwiczenia z obciążeniem.

W życiu codziennym wykorzystujemy tylko 1/3 wszystkich mięśni, a po 30 roku życia zaczyna następować ogólna utrata masy mięśniowej. Ćwiczenia o charakterze siłowym kształtują naszą sylwetkę, poprawiają postawę ciała i zapobiegają dolegliwością kręgosłupa. Zwiększenie ilości włókienek mięśniowych jest również bardzo korzystnym zjawiskiem dla redukcji tkanki tłuszczowej, ponieważ organizm na utrzymanie mięśni musi wytworzyć o wiele więcej energii niż na utrzymanie tłuszczu. Pod wpływem ćwiczeń siłowych w organizmie dochodzi do silnego pobudzenia współczulnego układu nerwowego i zwiększonego wydzielania adrenaliny, noradrenaliny, a także hormonu wzrostu i testosteronu. Wszystkie te związki wykazują bardzo silne działanie w obrębie tkanki tłuszczowej, powodując szybki jej rozpad a w późniejszym czasie wykorzystują jej zasoby energetyczne w po wysiłkowej przemianie materii.

Różnorodność wysiłków.

Nasz organizm potrafi adoptować się do wysiłków fizycznych to znaczy że wykonuje je coraz efektywniej spalając przy tym coraz mniejszą liczbę kalorii. Najszybciej adaptujemy się do wysiłków o małej i stałej intensywności, które po pewnym czasie są niewielkim bodźcem do poprawy kondycji fizycznej, podniesienia metabolizmu i spalania tkanki tłuszczowej. Nie zależnie jednak od tego na jakiej formie głownie oprzemy swój trening, czy to na tradycyjnych ćwiczeniach aerobowych, siłowych czy tez na samych interwałach, musimy pamiętać że należy wprowadzać zmiany. Różnorodność metod treningowych prowadzi do wolniejszej adaptacji organizmu.

Jak często wykonywać trening?

Umiarkowane ćwiczenia aerobowe nie są dla nas dużym obciążeniem, mogą więc być wykonywane nawet codziennie. Wysiłki interwałowe lub ćwiczenia z obciążeniem wymagają już większej aktywności naszego organizmu, dlatego nie należy tutaj przesadzać z ich ilością i objętością, bo mogą nie przynieść oczekiwanych efektów. Pamiętajmy że regeneracja i odbudowa zapasów energii jest jedną z podstawowych zasad dobrego treningu. Szczególnie osoby które zaczynają ćwiczenia powinny powoli wdrażać się do intensywniejszych i bardziej zróżnicowanych wysiłków. Przyjmuje się że w rekreacyjnym uprawianiu sportu trening powinniśmy wykonywać 3 razy w tyg. po 60 min. jest to optymalna ilość przy której uzyskamy najlepsze efekty.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation