Książka

Książki

https://e-religijne.pl/pl/p/Kaplan-wobec-wyzwan-wspolczesnego-swiata-w-nauczaniu-Benedykta-XVI-ks.-Jacek-Bram/19012
Przejawem troski papieża Benedykta XVI o wiarę było jego bogate w treści nauczanie, a zwłaszcza jego troska o jakość powołań kapłańskich.
Zwołany przez niego Rok Kapłański miał na nowo rozbudzić w prezbiterach tożsamość kapłańską i zdynamizować ich działalność na polu ewangelizacyjnym. Kiedy więc przyglądamy się kolejnym krokom pasterskim podejmowanym przez papieża Benedykta, zauważamy, że nie były one czymś spontanicznym, ale były owocem jasnej wizji duszpasterskiej zmierzającej do odnowy świata, począwszy od odnowy kapłanów i Kościoła.

Nauczanie Ojca Świętego Benedykta XVI ma w sobie niezwykłą głębię duchową i intelektualną. Dzięki swej mądrości i jasności przekazu, papież ten nazwany został „Mozartem teologii” i na ten tytuł w całej pełni zasługuje. Jak mało kto potrafił bowiem mówić w sposób przystępny o największych tajemnicach wiary chrześcijańskiej.

Zażyłość modlitewna z Bogiem i pokorna postawa wobec Niego były fundamentem poznawania prawd objawionych i ich głoszenia. Dokładał usilnych starań, aby ukazywać światu właściwe oblicze Boga, któremu człowiek powinien dać pierwszeństwo we wszystkim. Możnym tego świata nie podobało się takie nauczanie, dlatego często je odrzucali, podobnie jak i samego papieża. Pozostał on jednak wierny do końca zasadom katolickiej nauki, pochylając się nie tylko nad wielkością Boga, ale również godnością człowieka.

Bardzo ważne miejsce w nauczania papieża Ratzingera zajmuje kapłan i jego misja we współczesnym świecie. W czasie pielgrzymki do Polski przypomniał, że ksiądz nie musi być ekspertem w sprawach ekonomii, budownictwa czy polityki. Winien być specjalistą od spotkania człowieka z Bogiem i na takiego oczekują ludzie wierzący.

Warunkiem koniecznym do stania się ojcem duchownym jest w pierwszym rzędzie modlitwa i pogłębiona formacja. Tylko żyjąc według Ducha, kapłan będzie mógł być wiarygodnym świadkiem Jezusa Chrystusa i prowadzić Lud Boży do zbawienia. Zatem przed kapłanem staje wiele wyzwań, którym trzeba stawić czoła. Winien często pytać się, co trzeba robić, aby nie poddać się wpływom tego świata, ani nie ulec pokusie podobania się światu.
Książka „Kapłan wobec wyzwań współczesnego świata w nauczaniu Benedykta XVI”, jest próbą dania odpowiedzi na te pytania. Autor tej pozycji, ks. Jacek Bram, zanalizował dokładnie teksty papieskie, odnoszące się do tożsamości kapłańskiej, zagrożeń płynących z zewnątrz i postawy duchownych wobec nowych wyzwań. Kapłan powinien zawsze pamiętać, że – jak naucza papież Ratzinger – jest pośrednikiem między Bogiem a ludźmi, szafarzem sakramentów, nauczycielem i pasterzem. Niech uczy się stawiać czoła wyzwaniom związanym z globalizacją, przestrzega przed niebezpieczeństwem dominacji techniki nad etyką i ukazuje, jak groźna jest dyktatura relatywizmu. Wartości duchowe i ewangeliczne mają stać na najwyższym stopniu jego hierarchii wartości. Nie może zatrzymać się w miejscu, dlatego potrzebuje koniecznie stałej formacji duchowej i intelektualnej aż do końca życia. Trwanie we wspólnocie kapłańskiej będzie dla niego ważnym wsparciem w chwilach trudności.
Dziękuję Autorowi tej książki za przybliżenie nauczania Benedykta XVI o kapłaństwie. Niechaj myśli wielkiego papieża pomagają osobom duchownym trwać wiernie w powołaniu, zaś w osobach świeckich niech rodzi się pragnienie modlitwy za powołanych i o powołania.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation