Przepisy

14 inspiracji
Ryba po japońsku


SKŁADNIKI:

1 kg filetów rybnych (mintaj, miruna, morszczuk)
3 świeże papryki (u mnie czerwone)
6 ogórków konserwowych
3 duże cebule
1 duża marchewka
przyprawa do ryb lub uniwersalna
mąka, jajko i olej do smażenia

ZALEWA:

1 szklanka wody (250ml)
pół słoiczka koncentratu pomidorowego
pół szklanki oleju rzepakowego
8 łyżek octu winnego (u mnie jabłkowy) lub 6 łyżek zwykłego spirytusowego
8 łyżek dobrego ketchupu
8 łyżek cukru
1 łyżka soli

1/ Mrożone filety rozmrozić, osuszyć ręcznikiem papierowym i pokroić na kawałki. Posypać przyprawą. Obtoczyć w mące i smażyć na złoty kolor na rozgrzanym oleju.

2/ Farsz- cebulę obrać, pokroić w półksiężyce, marchew pokroić w słupki. Dodać do cebuli i dusić chwilę pod przykryciem na odrobinie oleju, paprykę pokroić w paski, dodać do cebuli i marchewki. Gdy warzywa będą miękkie, na koniec dodać pokrojone w słupki ogórki.

3/ W dużym naczyniu (może być słoik) przygotować zalewę: koncentrat pomidorowy, wodę, olej, ocet, ketchup, cukier i sól dokładnie ze sobą połączyć. Gotową zalewę wlać do farszu. Wszystko dokładnie, ale i delikatnie wymieszać, do uzyskania jednolitej konsystencji.

4/ W szklanej, przeźroczystej salaterce lub dekoracyjnym naczyniu układać warstwami - farsz, ryba, farsz, ryba,farsz aż do skończenia się składników, z tym że farsz powinien być na wierzchu. Schłodzić w lodówce przed podaniem. Najlepiej zrobić na noc.

Ryba smakuje również na ciepło podana do ryżu. Wówczas wtedy pełni funkcję obiadu a nie przystawki.
Polecam :)
Schab w piwie pieprzowym | lasotka Składniki:

* ok 2 kg schabu bez kości

* 1 duże piwo pieprzowe np opat. jeżeli nie macie to zwykłe można dodac rozgnieciony czarny pieprz.

* marynata: 1 łyżka kremu balsamicznego, 3 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżka musztardy sarepskiej lub dijon.

* Ulubiona mieszanka przypraw u mnie: pieprz czarny, papryka zielona i czerwona(suszona), czosnek, pieprz czerwony, kolendra, gorczyca biała , kminek, sól morska-*** utłuc w moździerzu

* 2 gałązki świeżego rozmarynu.

* 2-3 łyżki śmietany do zup i sosów

Wykonanie:

Składniki marynaty mieszamy łyżeczką w osobnej miseczce. Do nich dodajemy mieszankę przypraw.

‚Miksturą’ nacieramy nasze mięso wkładamy do brytfanny na górze układamy roztarte dłońmi gałązki rozmarynu i pozostawiamy w na noc w lodówce. ( czas marynowania można zwiększyc do 24h)

Po czasie leżakowania zalewamy piwem i umieszczamy w piekarniku nagrzanym do 100/150 stopni pieczenie góra/dół z termoobiegiem. Pieczemy 1,5h w temp 150 stopni, następnie zmniejszamy do 100 stopni i pieczemy kolejne 1,5h.

Po upieczeniu zlewamy sos mięsno-piwny i zaciągamy odrobiną śmietany.

Schab kroimy w plastry grubości ok 1-1.5 cm i polewamy sosem.

Podawac z ulubionymi dodatkami skrobiowo-warzywnymi

Smacznego!!
Fantastyczny tort, smakujący jak pralinki Rafaello! Puszysty pyszny kokosowy krem ze śmietany kremówki i serka mascarpone i chrupiące, lekko ciągnące blaty bezy migdałowej. Od dzisiaj jeden z moich ulubionych tortów bezowych :-). Dajcie się skusić!

Składniki na 3 blaty bezowe:

6 dużych białek
1,5 szklanki drobnego cukru do wypieków
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1,5 szklanki zmielonych migdałów
pół szklanki płatków migdałów

Trzy (lub dwie duże) płaskie blachy do pieczenia wyłożyć papierem lub matą teflonową.

W misie miksera ubić białka na sztywno, pod koniec ubijania dodając cukier, łyżka po łyżce (co bardzo ważne - stopniowo) i cały czas ubijając. Dodać przesianą mąkę ziemniaczaną, zmiksować. Delikatnie wymieszać przy pomocy szpatułki ze zmielonymi migdałami.

Masę wyłożyć na przygotowane blaszki w postaci 3 okrągłych blatów bezowych o średnicy około 22 cm, zostawiając między nimi przerwę. Posypać płatkami migdałów.

Piec z termoobiegiem (wszystkie blaszki jednocześnie) przez 1 godzinę i 15 - 20 minut w temperaturze 150ºC. Blaty będą bardziej płaskie niż wyrośnięte.

Wyjąć z piekarnika, wystudzić.

Krem kokosowy:

2/3 szklanki (ok. 160 ml) śmietany kremówki
450 g serka mascarpone
2/3 szklanki cukru pudru
1 szklanka wiórków kokosowych
3 łyżki likieru kokosowego np. Malibu

Śmietana kremówka i serek mascarpone powinny być schłodzone.

Śmietanę kremówkę i mascarpone umieścić w misie miksera. Ubić, do zgęstnienia masy. Dodać przesiany cukier puder, wiórki, likier, wymieszać do połączenia.

Ponadto:

płatki kokosowe i podprażone płatki migdałowe, do dekoracji

Wykonanie

Migdałowe blaty bezowe układać na paterze i przekładać kokosowym kremem. Odrobinę kremu pozostawić na górę i posmarować nim wierzch. Obsypać płatkami migdałów i płatkami kokosowymi. Schłodzić przez 2 godziny.

Przechowywać w lodówce. Kroić ostrym nożem z piłką. Blaty są najbardziej chrupiące po przełożeniu, kolejnego dnia miękną, ale tort jest nadal bardzo smaczny :-).
Składniki (na 2 porcje)

2 duże liście kapusty pekińskiej
1 marchewka
2 rzodkiewki
biała część z 1 pora
2 łodygi natki selera
1 łyżeczka oliwy z oliwek extra virgin BIO Biofuturo
2 łyżki jogurtu naturalnego o obniżonej zawartości tłuszczu
pieprz, curry, papryka słodka, koperek

Oliwę, jogurt i przyprawy wymieszać w misce. Kapustę i białą część pora drobno poszatkować, wrzucić do dressingu. Zetrzeć marchewkę na tarce o grubych oczkach. Rzodkiewki pokroić w kosteczkę. Nać selera drobno posiekać wraz z łodygą. Wszystkie składniki pomieszać i zajadać, najlepiej do obiadu.
Wyśmienity piernik przekładany delikatnym kremem z kaszy manny i orzeźwiającym dżemem porzeczkowym, a na wierzchu słodka polewa czekoladowa. Ciasto na ten piernik możemy zacząć przygotowywać 3 - 4 dni przed świętami, gdyż surowe ciasto leżakuje w lodówce przez 1 dobę, a następnie upieczone i przełożone 4 placki odstawiamy na 2 - 3 dni, aby piernik zmiękł. Po tym czasie piernik bardzo dobrze się kroi, jest miękki i bardzo smaczny, w sam raz na święta, ale nie tylko. To doskonałe ciasto również do niedzielnej kawy. Z podanej porcji wychodzi 2 pierniki wielkości ok. 10x27 cm (każdy po 4 placki pieczone w podłużnej foremce 9x27 cm, zmierzone dno foremki lub pieczone na blaszce z piekarnika w dwóch turach). Bardzo polecam!
Zdjęcia: Ciasta.net
Data dodania: 09.10.2009r.
Składniki:
CIASTO
15 dag płynnego miodu (dałam miód wielokwiatowy, pszczeli, nektarowy)
20 dag masła
50 dag mąki
3 żółtka
4 łyżki mleka
1 łyżka sody oczyszczonej
40 g przyprawy do pierników
10 dag cukru

KREM
2 szklanki mleka
6 łyżek kaszy manny
30 dag cukru pudru
25 dag masła

20 dag dżemu z czarnej porzeczki

POLEWA
10 dag masła lub margaryny
15 dag cukru
2 łyżki kakao
8 łyżek wody
4 kostki czekolady mlecznej lub deserowej
Przepis na ciasto: Wszystkie składniki ciasta dokładnie wyrobić ręcznie (po dokładnym wyrobieniu ciasto łatwo odchodzi od ręki i nie lepi się). Ciasto przykryć ściereczką i odstawić na dobę do lodówki. Następnego dnia ciasto podzielić na 8 części, każdą część cienko rozwałkować w kształcie prostokątnej foremki (9x27 cm, dno foremki), ułożyć w osobnej foremce lub tak jak ja na dużej blaszce w odstępach, aby placki nie połączyły się. Piekłam w dwóch turach, gdyż na blaszce zmieściło się 4 placki. Każdą blaszkę piec 20 minut (lub krócej) w temperaturze 180 stopni. Po upieczeniu placki ostudzić.
Przepis na krem: W rondelku zagotować mleko, wsypać kaszę mannę i cukier. Gotować na małym ogniu, aż masa zgęstnieje, od czasu do czasu mieszając, aby kaszka nie przypaliła się. Wystudzić. Miękkie masło utrzeć mikserem na puszystą masę. Nie przerywając ucierania, dodawać po łyżce kaszki (można dodać kilka kropel zapachu waniliowego, ja nie dodawałam).
Przekładanie: Placki przekładać na przemian dżemem porzeczkowym i kremem z kaszki:
1 placek, dżem, kaszka
2 placek, dżem, kaszka
3 placek, dżem, kaszka
4 placek, na koniec całość lekko docisnąć.

Powtórzyć z pozostałymi plackami. Z porcji ma powstać 2 pierniki (składające się z 4 placków).
Przepis na polewę: Masło stopić w rondelku, wsypać cukier, kakao rozprowadzone niewielką ilością wody, resztę wody i kostki czekolady. Gotować przez 5 minut cały czas mieszając, przestudzić, a następnie polać przygotowane 2 pierniki.

Można udekorować kandyzowanymi owocami. Pierniki odstawić do lodówki na
CIASTO KASZAK

Ciasto o wielu nazwach: miodownik, miodowiec, ciasto greckie, kaszowiec, miodowa stefanka, ciasto z kaszą, a dla mnie po prostu… kaszak. Nazwałam tak to ciasto przypadkowo, przyjęło się i funkcjonuje u mnie tak od dawna :) To jedno z...
Anula w kuchni: Miodownik warstwowy

Składa się z 4 warstw ciasta kruchego, przełożonych kremem budyniowym. Pracochłonny, ale bardzo smaczny, szczególnie po kilkugodzinnym schłodzeniu i zmięknięciu. Wtedy pięknie przesiąka zapachem miodu. Około godziny przed podaniem najlepiej trzymać w pokojowej temperaturze.

Ciasto kruche:
4szkl. mąki
2 łyżeczki sody
12łyżek cukru
30 dag margaryny
2 jajka
4łyżki miodu


Wszystkie składniki siekać, aż powstanie kaszka. Wtedy szybko zagnieść ciasto. Podzielić na 4 równe części i upiec osobno na blaszce o wymiarach ok 25 x 35cm. Piec ok. 20 min w temp. 180st.

Krem:
12 łyżek cukru
1 litr mleka
2 czubate łyżki mąki pszennej
4 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
20 dag masła
cukier waniliowy


Oba rodzaje mąki wymieszać z niewielką ilością mleka. Resztę mleka zagotować z cukrem, gdy się zagotuje, wlać rozrobioną w mleku mąkę, dobrze mieszać aż powstanie budyń. Wystudzić. Utrzeć masło z cukrem waniliowym, dodawać po łyżce budyń.

Polewa:
tabliczka czekolady gorzkiej
łyżka masła

Stopić na parze (czekoladę i masło w miseczce zanurzonej w garnku z wodą, tak aby miska nie dotykała wody).
Uwielbiam gotować: Surówka z czerwonej kapusty

Surówka z czerwonej kapusty

Składniki:
1/2 główki kapusty czerwonej
1 mała cebula
1 duże jabłko
szczypta soli
szczypta pieprzu
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soku z cytryny
2-3 łyżki majonezu
Czerwoną kapustę myję, drobno szatkuję i obficie posypuję solą. Odstawiam miskę z posiekaną kapustą na kilka minut. Następnie ugniatam dłońmi, tak żeby kapusta puściła sok i trochę zmiękła. Jabłko obieram ze skórki i ścieram na tarce na dużych oczkach. Cebulę obieram i kroję w małą kosteczkę. Do kapusty dodaję starte jabłko i posiekaną cebulkę, mieszam. Na koniec dodaję do surówki majonez. Doprawiam do smaku sokiem z cytryny, pieprzem oraz cukrem. Surówkę podaję jako dodatek od obiadu.

Smacznego! :)
Marlenka

Składniki:

120 g masła
200 g cukru pudru
3 łyżki miodu
3/4 łyżeczki sody
1 łyżeczka sody
2 jajka
600 g mąki pszennej
Masło rozpuszczamy z miodem i cukrem w garnuszku na średniej mocy palnika. Podgrzewamy aż masa będzie koloru bursztynowego. Zdejmujemy z ognia odstawiamy na 10 minut.
Piekarnik rozgrzewamy do 180 C.
Sodę zalewamy octem. Do rozpuszczonego masła dodajemy sodę i energicznie mieszając dodajemy po jednym jajku. Do masy dodajemy mąkę mieszamy drewnianą łyżką a gdy będzie już gęsta przekładamy masę na blat kuchenny i zagniatamy. Ciasto dzielimy na 6 równych części. Każdą część wałkujemy na prostokąt o bokach 20 x 30 cm i pieczemy (osobno) około 5-7 minut.
Studzimy. Zimne układamy jeden na drugim i ostrym nożem (do chleba) równamy. Skrawki ciasta pozostawiamy do ozdobienia wierzchu

Składniki na masę:
budyń w proszku śmietankowy lub waniliowy
500 ml mleka
masło
400 g puszka kajmaku
Przygotowujemy budyń zgodnie z przepisem na opakowaniu. Odkładamy do ostygnięcia.
Masło ucieramy na jasną puszystą masę. Ciągle miksując dodajemy po łyżce budyń a następnie kajmak. Na końcu dodajemy łyżkę alkoholu (można pominąć).

Dodatkowo:
dżem porzeczkowy lub wiśniowy
Wykonanie:
Blat ciasta smarujemy dżemem a następnie kremem. Układamy następny blat ciasta smarujemy go dżemem i kremem. Z pozostałymi blatami ciast postępujemy tak samo. Ostatni blat ciasta smarujemy kremem i wierzch posypujemy okruszkami ciasta.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Następna strona