Ciasta

116 inspiracji
1 obserwujący
Ciasto mocno czekoladowe ze śliwkami! Bez glutenu, bez mąki, bez cukru, bez nabiału, wegańskie!! :-)

Składniki (na formę 23x28cm):
- 1 białej kaszy gryczanej zmielonej na mąkę (lub ewentualnie mąki gryczanej)
- 1/2 szklanki ryżu basmati pełnoziarnistego lub białego zmielonego na mąkę (możesz użyć odwrotnych proporcji lub TYLKO mąki gryczanej lub ryżowej, przy samej gryczanej może być trochę cięższe, wg mnie lepiej steż amemu zmielić kaszę niż kupować gotową mąkę)
- 3 łyżki lnu złocistego zmielonego na mąkę
- pół szklanki surowego kakao np. Surovital lub karobu (może być pół na pół)
- 3/4 szklanki ksylitolu (jeśli macie niski poziom słodkości i słodkie śliwki to spokojnie wystarczy nawet 1/2 szklanki) + ewentualnie 1 łyżeczka (do posypania jako puder, opcjonalnie)
- 2 łyżeczki wanilii
- 1 i 1/2 szklanki mleka roślinnego (u mnie kokosowe, ale idealnie wychodzi pół na pół kokosowe i np. migdałowe)
- 1/2 szklanki oleju kokosowego (rozpuszczony do formy płynnej)
- szczypta kurkumy
- łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia z kamienia winnego
- łyżeczka sody (opcjonalnie)
- ok13-16 śliwek, mniej więcej pół kg

Przygotowanie:
Śliwki umyj, przekrój na połówki, wyjmij pestki, odstaw. Kaszę, ryż i len zmiel na mąkę w młynku do kawy. Przesyp do sprzętu wysooobrotowego lub do miski. Dodaj wanilię, kakao/karob, 3/4 szklanki ksylitolu, proszek do pieczenia , kurkumę i dokładnie wymieszaj (lub włącz robota kuchennego na mieszanie). Dodaj mleko kokosowe oraz olej kokosowy. Ponownie dokładnie wymieszaj/zmiksuj. Przełóż ciasto do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierchu ułóż połówki śliwek przekrojoną częścią do góry. Piecz ok 30-35 minut w 180 stopniach bez termoobiegu. Wystudź ciasto. Ewentualnie w młynku do kawy zmiksuj łyzkę ksylitolu na puder i posyp ciasto przed podaniem (na śliwkach od razu zniknie, ale na cieście troszkę zostanie ;) :) Smacznego!!
Znakomity piernik do kawy, bardzo mięciutki, puszysty i delikatny z pyszną czekoladową polewą
Składniki:

CIASTO
1 szklanka cukru
1 szklanka miodu (dałam pszczeli wielokwiatowy nektarowy)
1/2 kostki margaryny
6 jaj
2 szklanki mąki
1 łyżeczka sody
1 łyżeczka cynamonu
20 g przyprawy do piernika
1 szklanka śmietany (18%)

POLEWA Z CZEKOLADY
6 dag gorzkiej czekolady
4 dag deserowej czekolady
8 dag masła extra

śnieżynki cukrowe do dekoracji

Przepis:
Margarynę roztopić z cukrem, miodem i przyprawą do piernika. Wlać śmietanę i zagotować. Gdy ostygnie do zimnego dodać żółtka, mąkę wymieszaną z sodą i cynamonem, wymieszać. Na końcu ubić pianę z białek, dodać do ciasta i delikatnie wymieszać. Ciasto przelać do dwóch podłużnych foremek (9x27 cm - zmierzone dno foremki) wyłożonych papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 175 stopni C przez 1 godzinę. Po ostudzeniu pierniki polać polewą z czekolady i udekorować śnieżynkami.
Polewa z czekolady:
Obie czekolady połamać na kosteczki, wrzucić do garnuszka, dodać pokrojone na kawałki masło i rozpuścić w kąpieli wodnej (garnuszek z czekoladą i masłem zanurzyć w większym garnku z gorącą wodą, od czasu do czasu zamieszać do momentu rozpuszczenia się składników i uzyskania jednolitej polewy). Jeśli lubimy bardziej deserową czekoladę to możemy dać całą tabliczkę, a pominąć gorzką i odwrotnie.
Ciasto kapitańskie

Wykonanie (blaszka o wymiarach 31x26 cm):

Biszkopt:

3 duże jajka
3/4 szklanki cukru
150 g mąki
3 płaskie łyżki kakao
5 łyżek oleju
5 łyżek wody
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Krem ajerkoniakowy:

700 ml mleka
szklanka cukru
200 g miękkiego masła
180 ml likieru "Adwokat"
3 żółtka
pół opakowania cukru wanilinowego
2 i 1/2 łyżki mąki pszennej (dałam 3)
5 łyżek mąki ziemniaczanej
łyżeczka żelatyny (to mój dodatek)
Bita śmietana:

500 ml śmietanki 36%
2 łyżki cukru pudru
2 śmietan-fixy
100 g mascarpone (to mój dodatek)
Poncz:

kawa przygotowana z 3 łyżeczek kawy rozpuszczalnej i 2 łyżeczek cukru
Dodatkowo:

małe opakowanie okrągłych biszkoptów
2 łyżki kakao

Wykonanie:

Biszkopt:

Białka ubić na sztywno, pod koniec dodając stopniowo cukier. Następnie dodawać po jednym żółtku. Obroty miksera zmniejszyć na minimalne i cienkim strumieniem wlać wodę, a następnie olej. Pod koniec wmieszać delikatnie za pomocą łyżki przesianą mąkę, proszek do pieczenia i kakao. Ciasto przelać wlać do blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w piekarniku nagrzanym do 175 stopni przez ok. 30 minut (do tzw. suchego patyczka). Ostudzić.

Krem:

Połowę mleka zagotować z cukrem. Żółtka utrzeć z cukrem wanilinowym, następnie dodać obie mąki i pozostałe mleko. Wszystko zmiksować tak, by nie było grudek. Mieszankę wlać na gotujące się mleko i energicznie zamieszać. Gotować do zgęstnienia, ciągle mieszając. Gotowy budyń przykryć folią spożywczą i odstawić do ostygnięcia (powinien być całkiem zimny). Miękkie masło zmiksować do białości. Dodawać po łyżce budyniu, cały czas miksując. Ostrożnie wlać likier. Wymieszać. Na koniec dodać rozpuszczoną żelatynę, rozprowadzoną najpierw z odrobiną kremu (żelatynę zalać 2-3 łyżkami zimnej wody; gdy napęcznieje, podgrzać ją lekko do rozpuszczenia na palniku lub w mikrofali - nie zagotować!).

Biszkopt dobrze nasączyć ponczem. Wyłożyć na niego 2/3 kremu ajerkoniakowego, wyrównać powierzchnię i posypać kakao. Biszkopty maczać w pozostałym ponczu i układać na warstwie kakao. Przykryć pozostałą kremem. Zimną kremówką ubić na sztywno z cukrem, mascarpone i śmietan-fixami. Wyłożyć na wierzch ciasta. Posypać kakao. Gotowe ciasto schłodzić w lodówce. Smacznego :)

Zielony tort matcha z malinami!
Ciasto biszkoptowe:

5 jajek
3/4 szklanki drobnego cukru do wypieków
3/4 szklanki mąki pszennej
1/4 szklanki mąki ziemniaczanej
1,5 łyżki herbaty matcha (proszku)*

/szklanka o pojemności 250 ml/

...
Fantastyczny tort, smakujący jak pralinki Rafaello! Puszysty pyszny kokosowy krem ze śmietany kremówki i serka mascarpone i chrupiące, lekko ciągnące blaty bezy migdałowej. Od dzisiaj jeden z moich ulubionych tortów bezowych :-). Dajcie się skusić!

Składniki na 3 blaty bezowe:

6 dużych białek
1,5 szklanki drobnego cukru do wypieków
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1,5 szklanki zmielonych migdałów
pół szklanki płatków migdałów

Trzy (lub dwie duże) płaskie blachy do pieczenia wyłożyć papierem lub matą teflonową.

W misie miksera ubić białka na sztywno, pod koniec ubijania dodając cukier, łyżka po łyżce (co bardzo ważne - stopniowo) i cały czas ubijając. Dodać przesianą mąkę ziemniaczaną, zmiksować. Delikatnie wymieszać przy pomocy szpatułki ze zmielonymi migdałami.

Masę wyłożyć na przygotowane blaszki w postaci 3 okrągłych blatów bezowych o średnicy około 22 cm, zostawiając między nimi przerwę. Posypać płatkami migdałów.

Piec z termoobiegiem (wszystkie blaszki jednocześnie) przez 1 godzinę i 15 - 20 minut w temperaturze 150ºC. Blaty będą bardziej płaskie niż wyrośnięte.

Wyjąć z piekarnika, wystudzić.

Krem kokosowy:

2/3 szklanki (ok. 160 ml) śmietany kremówki
450 g serka mascarpone
2/3 szklanki cukru pudru
1 szklanka wiórków kokosowych
3 łyżki likieru kokosowego np. Malibu

Śmietana kremówka i serek mascarpone powinny być schłodzone.

Śmietanę kremówkę i mascarpone umieścić w misie miksera. Ubić, do zgęstnienia masy. Dodać przesiany cukier puder, wiórki, likier, wymieszać do połączenia.

Ponadto:

płatki kokosowe i podprażone płatki migdałowe, do dekoracji

Wykonanie

Migdałowe blaty bezowe układać na paterze i przekładać kokosowym kremem. Odrobinę kremu pozostawić na górę i posmarować nim wierzch. Obsypać płatkami migdałów i płatkami kokosowymi. Schłodzić przez 2 godziny.

Przechowywać w lodówce. Kroić ostrym nożem z piłką. Blaty są najbardziej chrupiące po przełożeniu, kolejnego dnia miękną, ale tort jest nadal bardzo smaczny :-).
Ciasta przekładane - Moje ciacho

Składniki na biszkopt:

5 jaj
1 szklanka cukru
1/2 szklanki maku
1 szklanka mąki
2 łyżeczki oleju
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki gorącej wody

Masa budyniowa:

5 żółtek
250 g masła
1/2 l mleka
1/2 szklanki cukru
16 g cukru waniliowego
1/2 szklanki mąki

Galaretka wiśniowa:

1 szklanka soku z wiśni (u mnie z kompotu)
1 1/2 szklanki wody
2 galaretki wiśniowe
odsączone wiśnie z kompotu (u mnie ok. 1 szklanki)

Wykonanie:

Biszkopt: Białka oddzielić od żółtek. W osobnym naczyniu ubijamy białka ze szczyptą soli.

W osobnej miseczce rozmieszać żółtka z olejem i wodą.

Przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia.

Do prawie ubitych białek wsypujemy porcjami cukier, ubijamy na sztywno, następnie dodajemy żółtka, miksujemy, dodajemy mąkę z proszkiem mieszamy już ręcznie, a na koniec mak. Całość przelać do blaszki 24 x 35 cm, wyłożonej papierem do pieczenia. Piec ok. 35 minut.

Jak ostygnie, przeciąć na pół.

Budyń: Z 1/2 l mleka odlać 1/2 szklanki. Pozostałe mleko zagotować z cukrami. Do odlanej części dodać żółtka, mąkę ziemniaczaną, dobrze wymieszać, żeby nie było grudek i wlać do gotującego się mleka. Mieszać powstającą masę energicznie i pogotować ok. 2 minuty.

Masę wystudzić do zimnego, następnie utrzeć z masłem na puszysty krem (najpierw ucieramy masło do białości i dodajemy budyń małymi porcjami, ucieramy do połączenia się składników).

Galaretka wiśniowa: sok i wodę zagotowujemy, wyłączamy i dodajemy obie galaretki, mieszamy aż składniki się rozpuszczą. Kiedy galaretka zacznie powoli tężeć dodajemy wiśnie, chwile odczekać (czyli ten właściwy moment, że jest w sam raz, by wylać na ciasto i nie spłynie na boki).

Na dolny spód biszkoptu wykładamy masę budyniową, na czas kiedy galaretka nam tężeje, wstawiamy do lodówki. Następnie na budyń wylewamy galaretkę z wiśniami, po chwili zakrywamy drugą częścią biszkoptu, polewamy polewą czekoladową i dekorujemy wedle uznania lub nie ( u mnie jest tarta czekolada).
Ciasteczka brzoskwinki

Składniki:
3 jajka
2 szkl. cukru
1/2 szkl mleka
skórka starta z 1 cytryny
1/2 szklanki likieru sambuca ( nawet nie wiem, jaki to jest)- u mnie limoncello
70 dkg mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Na krem:
4 żółtka
1/4 szklanki cukru
1 cukier waniliowy
7 dkg mąki
0,5 litra mleka

Do obtoczenia:
Likier limoncello
1 galaretka czerwona (truskawkowa, poziomkowa)
1 galaretka brzoskwiniowa

Jajka ubić z cukrem, dodać resztę składników i zarobić ciasto. Formować kulki wielkości orzechów włoskich ( u mnie większe) i układać je na blasze spłaszczając trochę.Piec ok 10 minut. Wystudzić.

Krem Żóltka ubić z cukrem, dodać mąkę , mleko i cukier waniliowy. Postawić na małym ogniu i mieszając powoli gotować, aż masa zgęstnieje.

Ciasteczka smarować kremem i zlepiać po dwa.

Galaretki wysypać na talerze. Ciastka moczyć w likierze, a następnie obtoczyć w suchych galaretkach.
Ciasto ala delicja – przepis - Proste i Smaczne Przepisy
Składniki:
jajka 390 g
cukier 400 g
mąka tortowa 130 g
sól b.d.
ser do wypieków 500 g
budyń śmietankowy 40 g
mleko 250 ml
jabłka 580 g
galaretka pomarańczowa 75 g
masło 85 g
woda 15 ml
kakao 10 g
Składniki na ciasto:
3 jajka
0,5 szklanka cukru
3/4 szklanki mąki tortowej
szczypta soli

Skłaniki na masę serową:
500 g białego sera ( może być z wiaderka )
4 jajka
1 szklanka cukru
1 budyń śmietankowy
1 szklanka mleka

Składniki na masę z jabłek:
4 jabłka, średnie
1 opakowanie galaretki pomarańczowej

Składniki na polewę:
85 g masła lub margaryny
1 łyżka wody
1 czubata łyżka kakao
4 łyżki cukru
Żółtka oddzielamy od białek, następnie łączymy z cukrem i miksujemy, aż uzyskamy lekko puszystą masę. Dodajemy przesianą mąkę i ponownie miksujemy. Białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę. Delikatnie łączymy z powstała wcześniej masą tak, aby ciasto było jak najbardziej puszyste. Przekładamy do tortownicy o średnicy 26 cm ( u mnie silikonowa, natomiast zwykłą należy wyłożyć papierem do pieczenia ) i pieczemy ok. 20 min, aż biszkopt lekko się zarumieni.
Jabłka ścieramy na tarce o najdrobniejszych oczkach, aby powstał mus. Chwilę gotujemy na niewielkim ogniu, następnie łączymy z proszkiem galaretki. Studzimy.
Biały ser mielimy trzykrotnie lub używamy dobrej jakości sera gotowego. Miksujemy razem z cukrem i jajkami na jednolitą masę. Masę przekładamy do garnuszka i na niewielkim ogniu doprowadzamy do wrzenia, cały czas mieszając. Proszek budyniowy łączymy z mlekiem i dodajemy do gotującej się masy serowej. Cały czas mieszając gotujemy, aż masa zacznie gęstnieć. Zostawiamy do wystudzenia.
Po tym czasie na biszkopt wykładamy masę serową ( tortownica powinna być szczelna, aby nic nie mogło wypłynąć ) i wkładamy do lodówki na ok. 2 godz, aż masa stężeje. Następnie wykładamy równomiernie masę z jabłek.
Wszystkie składniki na polewę przekładamy do garnuszka i podgrzewamy na niewielkim ogniu do momentu rozpuszczenia, cały czas mieszając. Studzimy i polewamy nią wierzch ciasta. Ponownie wstawiamy do lodówki na min. 2-3 godziny, a najlepiej na całą noc. Smacznego.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Następna strona