Kuchnia

Eat,Drink And Be Merry

Pierożki z kapustą i grzybami
Z kiszoną kapustą, pieczarkami i podgrzybkami suszonymi

Podawane do czerwonego barszczu np. z tego lub tego przepisu. Albo do klarownego barszczu grzybowego.

Składniki, około 80 sztuk:

Nadzienie:

• 300 - 400 g kiszonej kapusty
• około 40 g suszonych borowików
• 500 g pieczarek
• 1 nieduża cebula
• olej, sól, czarny i biały pieprz
• szczypta majeranku








Ciasto pierogowe:

• 2 szklanki mąki (1 szklanka - 144 g)*
• 1 płaska łyżeczka soli
• 1 łyżeczka masła lub 1 łyżka oleju
• 1 szklanka gorącej wody
• szczypta drożdży suszonych



* dobra jest np. mąka szymanowska z Młynów Polskich, do pierogów przeznaczona jest też mąka poznańska


Przygotowanie:
Nadzienie:
Kapustę wyłożyć na sitko i dwukrotnie przepłukać chłodną wodą. Odcisnąć, włożyć do garnka, wlać 1 szklankę wody i zagotować. Gotować przez około 45 minut do miękkości, odcedzić. Ostudzoną kapustę dobrze wycisnąć i drobno posiekać.
Grzyby suszone moczyć w 1 szklance letniej wody przez około 1/2 godziny, następnie gotować w tej samej wodzie do miękkości przez około 1/2 godziny.
Pieczarki szybko opłukać, osuszyć i pokroić na plasterki. Odparować na gorącej patelni. Następnie dodać 2 łyżki oleju i podsmażyć dodając sól oraz czarny mielony pieprz do smaku.
Cebulę pokroić w drobną kostkę i również poddusić w 2 łyżkach oleju na oddzielnej dużej patelni.
Pieczarki i odcedzone grzyby drobno posiekać lub przekręcić przez maszynkę.
Do cebuli na patelni dodać zmielone lub posiekane grzyby oraz kapustę, poddusić razem na patelni, dobrze wymieszać, doprawiając do smaku solą, białym pieprzem i szczyptą majeranku.
Ciasto pierogowe:
Na stolnicę przesiać mąkę usypując wzgórek. Zrobić w nim wgłębienie, dodać sól oraz olej. Stopniowo wlewać gorącą wodę, drugą ręką jednocześnie mieszając składniki. Gdy mąka wchłonie całą wodę dodać drożdże rozpuszczone w 1 łyżce ciepłej wody. Zagnieść ciasto łącząc składniki w kulę (w razie potrzeby dosypać odrobinę mąki gdyby ciasto okazało się za rzadkie lub gdy ciasto jest za suche i twarde - wlać trochę więcej ciepłej wody). Wyrabiać ciasto przez około 10 minut aż będzie miękkie i elastyczne. Przykryć ściereczką i odstawić na około 20 - 30 minut. Następnie podzielić je na 2 lub 3 części.
Pierwszą część ciasta rozwałkować na cienki placek, małą szklanką wykrawać niewielkie krążki. Nakładać po małej łyżeczce farszu i formować pierożki.
Zagotować wodę w dużym garnku, posolić i dodać 1 łyżkę oleju. Pierożki wrzucać na gotującą się wodę i gotować przez około 1-2 minuty od chwili ich wypłynięcia na powierzchnię, lub krócej jeśli ciasto będzie wcześniej miękkie, a pierożki będziemy jeszcze później podgrzewać. Wyławiać łyżką cedzakową i odkładać na tackę, ostudzić
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation