Uroda

urodowe ciekawostki

Pielęgnacja cery 30
Pielęgnacja cery 30+

W ubiegłym tygodniu pisałam o pielęgnacji skóry 25+. Kontynuując więc temat, tym razem opiszę Wam zmiany, jakie warto wprowadzić w pielęgnacji 30+.

Około 30. roku życia nasza skóra zaczyna powoli tracić swoją odporność. Oczywiście proces ten jest bardzo zindywidualizowany i ma różne nasilenie. Zdecydowanie negatywnie działają tutaj czynniki takie jak opalanie, czy palenie papierosów. Znacznie szybciej zacznie się więc starzeć skóra, która często była wystawiana na promieniowanie UV, bądź eksponowana na działanie dymu nikotynowego.

Może także w wyraźny sposób obniżyć się tolerancja stresu. Częstymi skutkami przeciążenia psychicznego są dermatozy, które najczęściej atakują kobiety około 30. roku życia. Ich skóra staje się bowiem często nadwrażliwa, czego powodem jest uszkodzenie płaszcza hydro-lipidowego naskórka.

Bardzo powszechnym problemem, który ujawnia się w okolicach trzydziestki, jest trądzik różowaty. To specyficzna forma choroby skórnej, która jest bardzo ciężka do pokonania. Niestety, coraz więcej kobiet na nią zapada. Nie są do końca znane przyczyny tej choroby, jednak warto wychwycić pierwsze objawy i zawczasu udać się do dermatologa, ponieważ szybkie wdrożenie leczenia jest wskazane.

Najczęstsze pierwsze objawy trądziku różowatego to:

- pajączki na skórze twarzy, popękane naczynka,
- rumień, który utrzymuje się coraz dłużej i nie blednie (zwłaszcza na policzkach i na nosie),
- coraz mniejsza tolerancja kosmetyków, aż do całkowitego jej braku.

Jeśli zauważyłaś u siebie któryś z tych objawów, nie lekceważ ich, tylko udaj się do lekarza. Wczesne leczenie przynosi zazwyczaj szybsze rezultaty. Trądzik różowaty jest bowiem chorobą leczoną długo i ciężko.

Odchodząc od tematu chorób skórnych, warto wyszczególnić kilka zmian, które dotykają prawie każdą "30-stkę". Najwyraźniejsze osłabienie jędrności skóry widać zazwyczaj wokół oczu i na czole, a u niektórych osób także wokół nosa i ust. Czasami dolne partie twarzy zaczynają delikatnie opadać, zmieniając jej kształt.

Co możemy zrobić, by te procesy spowolnić?

Zanieczyszczenie środowiska nie sprzyja długotrwałej młodości, dlatego przeciwutleniacze powinny być naszym stałym sprzymierzeńcem. Witamina E i C są naturalnymi antyoksydantami, które niewątpliwie pomogą skórze walczyć z wolnymi rodnikami. Dodatkowo można stosować suplementy z wyciągiem z winogron, bądź kory sosny. Dobrym rozwiązaniem jest Pycnogenol, suplement wpływający na polepszenie elastyczności skóry i wzmocnienie włókien kolagenowych.

Jeśli stosujecie sumiennie filtry przeciwsłoneczne, Wasza skóra przypuszczalnie nie ma zbyt wielu przebarwień. Jeśli jednak takie już się pojawiły, możecie podjąć trudną walkę o jednolity kolor skóry, stosując kwasy AHA. Jednym z mocniejszych jest kwas glikolowy, który dzięki najmniejszym cząsteczkom penetruje głęboko skórę i pobudza do złuszczania głębsze warstwy naskórka. Oprócz działania złuszczającego, rozjaśnia on również skórę i pomaga walczyć z przebarwieniami. Reguluje też wydzielanie sebum, dzięki czemu jest jednym z ulubionych kwasów osób z przetłuszczjącą się skórą.

Do codziennej rutyny warto włączyć stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych pod oczy. Warto zwrócić uwagę do jakiej grupy wiekowej są one kierowane, ponieważ każdy przedział wiekowy ma swoje preferencje. Na razie więc odpuszczamy retinol i jego pochodne, natomiast kwas hialuronowy, witaminy E i C, wyciąg z winogron, czy olej arganowy są na "tak". Ten ostatni można stosować również na całą twarz, w formie "olejowania", zamiast kremu na noc. Ostrzegam jednak, że lubi zapychać, więc przez swoją komedogenność olej arganowy nie jest polecany do skóry tłustej i mieszanej.

Warto systematycznie stosować także maseczki i peelingi, które należy dobrać do typu cery: gruboziarnisty zarezerwowany jest do skór odpornych i grubych, a drobnoziarnisty i enzymatyczny sprawdzą się u pozostałych, mniej odpornych na podrażnienia cer.

Pamiętajcie też o diecie - po 30. roku życia metabolizm zaczyna powoli zwalniać, więc nie tylko względy "skórne", ale i ogólnie estetyczne są dobrym bodźcem, by odżywiać się racjonalnie. Na pewno wyjdzie nam to na zdrowie i pomoże zachować młody wygląd na dłużej!
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation