Inne

rosliny, balkony, ogrody, kwiaty

Ziele życia - Młode pędy, zawierają niezbędne dla zdrowia
witaminy i mikroelemeny, takie jak
selen, magnez, cynk, wapń, żelazo, potas, mangan, fosfor.
Roślina zwiera dużo antyoksydantów, które opóźniają
fizyczny proces starzenia się.
Wspomaga w leczenie miażdżycy,
chorób wątroby i stanów zapalnych, obniżają poziom
złych cholesteroli, oczyszczają organizm z toksyn.
Świeże i suszone liście wykorzystywane są do przygotowania
naparów ziołowych lub do sałatek.
Hamuje namnażanie się komórek nowotworowych od 20 do 80%,
Picie wieczorem naparu poprawia jakość i długość snu,
Stymuluje wytwarzanie tlenku azotu, który odblokowuje
i poszerza naczynia krwionośne,
Poprawia przemianę materii.
iaogulan (łac. Gynostemma pentaphyllum) to wieloletnie pnącze należące do rodziny dyniowatych. Zazwyczaj podczas sezonu osiąga 2 –3 m wysokości. Gatunek ten z wyglądu (szczególnie pod względem kształtu liści) może przypominać winobluszcz pięciolistkowy.
Spożywanie herbatek z liści i pędów jiaogulanu, zwanego zielem długowieczności, wpływa dobroczynnie na wiele funkcji w organizmie: zabiega osłabieniu, wzmaga koncentrację, poprawia pracę serca i obniża poziom cholesterolu. Warto uprawiać jiaogulanw mieszkaniu, ogrodzie, czy na balkonie.
Jiaogulan wymagania

Jiaogulan lubi stanowiska o dużej ilości światła rozproszonego, zbyt silne nasłonecznienie może bowiem roślinie szkodzić. Najodpowiedniejsze w ogrodzie są wystawy: wschodnia i zachodnia. Jiaogulan preferuje żyzne, przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie. Dla utrzymania prawidłowego wzrostu wymaga regularnego cięcia i podpór.
Jiaogulan uprawa

Ziele długowieczności w polskich warunkach klimatycznych może zimą przemarzać (nawet mimo stosowania osłon), dlatego najefektywniej prowadzić uprawę w dużych pojemnikach. Wtedy od wiosny do jesieni roślinę ustawia się w ogrodzie lub na balkonie, a przed nadejściem mrozów przenosi się ją do stosunkowo chłodnego pomieszczenia. W zimowym okresie gynostemma przechodzi w stan spoczynku – wtedy należy ograniczyć podlewanie. Wiosną natomiast roślinę trzeba przyciąć kilka do kilkunastu centymetrów nad ziemią.
Przy uprawie pojemnikowej ważne jest regularne podlewanie. Gleba powinna być stale umiarkowanie wilgotna, jednak nie można zalewać rośliny (prowadzi to do gnicia korzeni). Jiaogulan warto nawozić od wiosny do konca lata nawozami wieloskładnikowymi.
Liście (lub ziele) gymnostemmy można pozyskiwać z rośliny przez cały sezon - w miarę potrzeb.
Jiaogulan uprawa z nasion

Nasiona jiaogulanu wysiewa się od wiosny do lata, do dużych skrzyń, na głębokość 3–5mm. Przed siewem warto je przez dobę moczyć w letniej wodzie. Przez najbliższe kilka miesięcy (wschody mogą pojawić się dopiero po 10–12 tygodniach) należy zadbać, aby podłoże było stale wilgotne. Skrzynie ustawia się w ciepłym, słonecznym miejscu. Później młode sadzonki warto wysadzić pojedynczo do większych donic.
Jiaogulan uprawa z sadzonek pędowych

Ziele długowieczności można łatwo rozmnażać pobierając kilkucentymetrowe sadzonki. Wystarczy na pewien czas umieścić je w wodzie, aby ukorzeniły się. Następnie trzeba wysadzić je do pojemników i pielęgnować jak dorosłe okazy.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation