Kuchnia

Przepisy

Nalewka żurawinowa

Najlepsze są owoce żurawiny błotnej, domowa, hodowlana żurawina wielkoowocowa jest twardsza i mniej soczysta. Niektórzy żurawinę przemrażają ze względu na lekko cierpki smak, ja nigdy tego nie robię bo w efekcie końcowym wychodzi cudowna nalewka, która nie ma ani krzty cierpkości. Przynajmniej ani ja ani nikt ze znajomych jej nie czuje, ale decyzja należy do was.

Składniki:

2 kg żurawiny,
1 l wódki,
500 ml spirytusu,
1 kg cukru.

Umytą i osuszoną żurawinę przekręcamy przez maszynkę do mięsa, przekładamy do słoja, zalewamy wódką, zamykamy i odstawiamy na 9 dni, co jakiś czas wstrząsając słojem.

Żurawinę po odcedzeniu z wódki warto zasypać cukrem. Odzyskamy w ten sposób pozostały w owocach alkohol i będziemy mieć syrop do dosłodzenia naleweczki. Owoców nie wyrzucamy tylko przesmażamy z cukrem i będzie wspaniała "pijana" żurawina do mięska . Polecam ! Naleweczka z żurawiny jest pyszna i "zdrowotna" bo nie podnosi ciśnienia krwi (oczywiście pita rozsądnie).

Bierzemy trochę nalewki, lekko podgrzewamy i rozpuszczamy w niej cukier, wlewamy syrop do całości, dodajemy spirytus, wszystko dokładnie mieszamy i odstawiamy na 1 dzień. Po 24 godzinach nalewkę filtrujemy, rozlewamy do butelek, zakorkowujemy i odstawiamy na 2-3 miesiące aby dojrzała.

Zamiast 1 kg cukru możemy dodać 0,7 l miodu. Do nalewki można też dodawać limonkę, cukier trzcinowy, płatki róży cukrowej, a część owoców zastąpić borówką brusznicą.


źródło
Topika: Nalewka żurawinowa
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation