Kuchnia

bezglutenowa

Hummus idealny

Czas przygotowania: 1 godzina + noc namaczania

Składniki na pojemnik o objętości około 1 litra:

1 szklanka suchej ciecierzycy
1 szklanka jasnej pasty tahini
1/3 szklanki lodowatej wody
3 łyżki soku z cytryny
3 ząbki czosnku
2 łyżeczki sody oczyszczonej
sól
do posypania: dobra oliwa, posiekania pietruszka, słodka papryka, orzeszki piniowe albo zatar
Przygotowanie:

Dzień przed przy­go­to­wy­wa­niem hum­mu­su cie­cie­rzy­cę zalać zimną wodą z ły­żecz­ką sody, po­win­no być prz­yn­ajmniej dwa razy tyle tyle wody ile cie­cie­rzy­cy. Zo­sta­wić na noc.
Na­stęp­ne­go dnia cie­cie­rzy­cę od­ce­dzić i opłu­kać. Zalać dużą ilo­ścią świe­żej wody, dodać ły­żecz­kę sody i za­go­to­wać. Go­to­wać przez około 40 minut lub do czasu, kiedy po­je­dyn­cze zia­ren­ko cie­cior­ki z ła­two­ścią bę­dzie dało się roz­gnieść w pal­cach i bę­dzie ma­śla­ne w środ­ku – nie może być białe i suche we­wnątrz. Je­że­li cie­cie­rzy­ca nie bę­dzie do­sta­tecz­nie ugo­to­wa­na, to hum­mus bę­dzie klapą.
Ugo­to­wa­ną cie­cior­kę od­ce­dzić i do­kład­nie opłu­kać. Prze­ło­żyć do na­czy­nia blen­de­ra, dodać ta­hi­nę, sól, sok z cy­try­ny i czo­snek i wszyst­ko zmik­so­wać na bar­dzo gład­ką pastę. Na zwy­czaj­nym, do­mo­wym blen­de­rze zaj­mu­je to około 2-3 minut – jest go­to­we, kiedy pasta jest ak­sa­mit­na i nie ma żad­nej grud­ki.
Do gę­stej se­za­mo­wo-cie­cie­rzy­co­wej pasty do­le­wać po­wo­li lo­do­wa­tą wodę cały czas mik­su­jąc. To naj­przy­jem­niej­szy mo­ment ca­łe­go pro­ce­su – nagle hum­mus zmie­nia kolor i na­bie­ra przy­jem­nej, ak­sa­mit­nej kon­sy­sten­cji. Ucie­rać hum­mus przez ko­lej­ne 2-3 mi­nu­ty lub do mo­men­tu, aż woda ide­al­nie po­łą­czy się z pastą i ca­łość zmie­ni się w jasny, gład­ki krem.
Prze­ło­żyć go­to­wy hum­mus do miski i po­sy­pać ulu­bio­ny­mi do­dat­ka­mi – u mnie jest to obo­wiąz­ko­wo chlust oliwy, po­sie­ka­na pie­trusz­ka, a cza­sem jesz­cze sumak albo słod­ka pa­pry­ka. Jeść z pitą, pie­czy­wem lub świe­ży­mi wa­rzy­wa­mi, prze­cho­wy­wać szczel­nie za­mknię­ty w lo­dów­ce do 5 dni.

Po­ra­dy:

Cie­cie­rzy­ca na hum­mus musi być bar­dzo mięk­ka, w prze­ciw­nym wy­pad­ku hum­mus bę­dzie wod­ni­sty i grud­ko­wa­ty – dla­te­go nie można za­stą­pić ugo­to­wa­nej cie­cie­rzy­cy tą z pusz­ki.
Bar­dzo ważny jest też wybór ta­hi­ny, która musi być jasna, kre­mo­wa i de­li­kat­na. Dla­te­go naj­le­piej wy­bie­rać izra­el­skie lub li­bań­skie ta­hi­ny.
Do przy­go­to­wa­nia hum­mu­su naj­le­piej użyć dużej miski i ręcz­ne­go blen­de­ra – blen­der kie­li­cho­wy może nie po­ra­dzić sobie z gęstą i twar­dą masą.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation